Anasayfa / Genel / Kilosu 50 liraya çıkan yer fıstığı, üreticiyi sevindirdi

Kilosu 50 liraya çıkan yer fıstığı, üreticiyi sevindirdi

Türkiye’nin yer fıstığı işleme ve pazarlamasının yüzde 95’inin yapıldığı, toplam üretimin ise yüzde 40’ının olduğu Osmaniye‘de yer fıstığı üreticilerinin yüzü büyüyen fiyatlardan dolayı güldü. “Osmaniye yer fıstığı” olarak coğrafi bölge tescili de bulunan yer fıstığı, bu sene 135 bin dekar alanda ekildi. Geçtiğimiz sene toptan 15 TL’ye, perakende ise 25 TL’ye satılan yer fıstığı rekor bir artışla bu yıl 50 TL’ye satılıyor. Yer fıstığı fiyatlardaki bu büyüme ile sıradan 35 TL’ye satılan cevizi geride bırakmayı başardı.

Kilosu 50 liraya çıkan yer fıstığı, üreticiyi sevindirdi

“FİYAT ARTIŞININ SEBEBİ İTHAL FISTIK GELMEMESİ”

Osmaniye Fıstıkçılar Sitesi Idare Heyeti Başkanı Ali Korkmaz, Çukurova bölgesinde 169 bin ton yer fıstığı üretimi gerçekleştirildiğini belirterek, “Sezon başında çiftçiden yer fıstığını kilosu alış fiyatımız 8 ile 12 TL arasındaydı. Son birkaç aydır fiyatlarda aşırı bir yükseliş oldu. Bunun en büyük sebebi dışarıdan ithal fıstık gelmemesi oldu. şu anda bizim yer fıstığımızın fiyatı cevizi sollamış durumda. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde yer fıstığının perakende fiyatı hemen 45 ile 50 TL arasında satılmaktadır. Bizim iç olarak 12 liraya sattığımız fıstık şu anda toptan 30 TL oldu. Dolayısıyla perakende satış fiyatı da arttı” dedi.

Kilosu 50 liraya çıkan yer fıstığı, üreticiyi sevindirdi

Kaynak: İHA

Hakkında

Diğer Haber

Bakan Bolat: kooperatiflerine 400 bin liralık ekipman, makine, hibe desteği veriyoruz

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, kadın kooperatiflerinin daima yanında olduklarını belirterek, "Ticaret Bakanlığımıza başvururlarsa onlara 400 bin lira ekipman, makine, hibe desteği veriyoruz." dedi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]