Anasayfa / Ekonomi / Kırmızı gül serada 5, çiçekçide 15 lira

Kırmızı gül serada 5, çiçekçide 15 lira

Sevgililer Günü öncesinde Antalya’daki kırmızı gül üreticileri temin etmek için yoğun mesai harcıyor. Bir dal kırmızı gül seradan 5 liraya çıkarken, çiçekçide 15 liraya satılıyor.

14 Şubat Sevgililer Günü öncesi Antalya‘dan Avrupa, Balkan ülkeleri ve Türki cumhuriyetlere 7 milyon dolar değerinde 70 milyon dal kesme çiçek gönderildi. İhracattaki hareketlilik iç piyasada da bugünlerde yaşanmaya başlandı. İç piyasada ağırlıklı olarak kırmızı güller seçim ediliyor.

Bir dal gül bugünlerde 5 liraya seradan çıkarken, çiçekçide fiyatı 15 lirayı buluyor. Orta Anadolu Süsleme Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı ve Süsleme Bitkileri İhracatçıları Derneği Başkanı Harun Yeter, kesme çiçek ihracının yanı sıra, iç piyasaya da hizmet verdiklerini söyledi. Bilhassa 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde iç pazarda kırmızı gülün büyük alaka gördüğünü ifade eden Yeter, seralarda büyük dikkatle yetiştirilen güllerin, çiçekçi raflarını süslemeye başladığını söyledi.

İç piyasada kırmızı gülün tez tükendiğini ve ihtiyaç bütün karşılanamadığı için ithalata başvurduklarını bildiren Yeter, “Güllerin yüzde 70’i yurt dışından geliyor. Çiçek üreticisine destek verilirse biz tamamını kendimiz üreterek dışa bağımlılığın önlemek istiyoruz. İthal gül zaman zaman sektöre olumsuz yansıyor. Tüketim ömrü var. Tüketilmezse atılacak. Yerli üreticinin ithal güllerle rekabet etme gibi bir şansı yok” dedi.

Yeter, bir dal gülün fiyatının 7-8 lira olmasını hedeflediklerini belirterek, 20 adet gülle oluşturulan bir demet gülün en az 100 lira olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Çiçekçi İlyas Keskin, 30 yıldır sektörde hizmet verdiğini belirterek, tüketicinin bilhassa pandemi döneminde çiçeği geri plana attığını söyledi. Önemli ve özel günlerde çiçeğe alaka olduğunu anlatan Belirgin, “Bu sene geçen yıla tarafından gülün fiyatı 7.5 lira ile 15 lira aralarında. Gülün kalitesine kadar fiyatı değişiyor. Seradan gelen gülün paketlemesi, ambalajı kurdelesi gibi masraflar oluyor. Bu da fiyatına etki ediyor” dedi.

Hakkında

Diğer Haber

Google 5 milyar dolar tazminat ödeyecek

California Kuzey Bölge Mahkemesindeki belgelere göre Google, çevrim içi gezintilerde anonim seçeneğini kullandığı halde bilgileri …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]