Anasayfa / Genel / Borik asitin faydaları nelerdir?

Borik asitin faydaları nelerdir?

Borik asit (H3BO3), boronun oksijen taşıyan ve beyaz kristal yapıdaki bir asiti ve bazı mineraller ile volkanik sular ile sıcak su kaynaklarının bileşeni olarak bulunuyor. Hidrojen borat, borik asit, ortoborik asit ve acidum boricum olarak da biliniyor. H3BO3 formülünde de görebileceğiniz gibi içeriğinde boron, oksijen ve hidrojen bulunuyor.

Borik asitin en yaygın kullanım alanları arasında zehirli olmayan haşere kontrolü yer alıyor. Borik asitin karıncalar ve diğer işgalci böcekler için kullanımı hayli geriye gidiyor. 1948 senesinde ilk olarak ABD’de hamam böcekleri, termitler, ateş karıncaları, güveler, gümüşçün ve pek çok diğer böceğe karşı bir ilaç olarak kayıt edilmiş. Böcek ilacı olmanın yanında borik asit aynı zamanda ahşaptaki nemli ve kuru çürümeleri de yok ediyor.

Hayvan derilerinin kurutulmasında da tuzun içerisine ekleniyor. Bu ekleme bakteri gelişimi ve böceklerin kontrol altına alınmasını sağlıyor. Tarım söz konusu olduğunda ise borik asit bitkilerdeki boron eksikliğini giderebiliyor veya önleyebiliyor.

Borik asiti şunlarda bulabilirsiniz:

• Antiseptikler ve kanamayı durdurucular
• Emaye ve sır
• Cam lifi üretimi
• Tıbbi tozlar
• Cilt losyonları
• Bazı boyalar
• Bazı kemirgen ve karınca ilaçları
• Fotoğrafçılık kimyasalları
• Hamamböceği öldüren tozlar
• Bazı göz yıkama ürünleri

Borik Asit ve Boraks

Hem borik asit hem de boraks haşere kontrolünde yaygın kullanılsa da, boraks ve borik asit aynı şey mi? Yakından bağlantılı olsalar ve benzer şekilde kullanılsalar da, tam olarak aynı şey değiller.
Borik asit, boraks dahil olmak üzere borat minerallerinden ve tuzlarından endüstriyel olarak üretiliyor.Borik asit boraksı reaksiyona güçlü bir mineral asiti ile reaksiyona sokarak elde edilebilir. Yüzyıllar önce Wilhelm Hombert ilk borik asiti boraks ve mineral asitleri kullanarak üretti.

Borik Asitin 6 Faydası

Borik asitin sağlığa ve evdeki kullanıma çok faydası var. Onu kullanabileceğiniz en iyi yöntemler şöyle:

Mantar Enfeksiyonları

Borik asit gerçekten vajinal mantar enfeksiyonlarında doğal ve etkili bir tedavi olarak kullanılabilir mi? Elbette. Bazı uzmanlar vajinal mantar enfeksiyonları için vajinal borik asit kapsüllerini bir tedavi olarak öneriyorlar. Özellikle de mantar karşıtı vajinal enfeksiyon ilaçlarının işe yaramadığı enfeksiyonlarda. Bu oldukça etkileyici.

Mantar enfeksiyonlarında borik asitin takviye formunu yatmadan önce iki hafta boyunca bir tane alabilirsiniz. CDC’ye göre bu uygulama klinik ve mantar bilimi verilerine dayanarak mantarı %70 oranında ortadan kaldırıyor. Diabetes Care’da yayınlanan bir çalışmaya göre vajinal borik asit takviyeleri, diyabetik kadınlarda kandida belirtilerine karşı oral azole ilacına göre daha etkili olmuş.

Borik asit vajinal mantar enfeksiyonu tedavisinde etkili mi? Bazı çalışmalar 100 kadından 70 tanesini tedavi edebildiğini gösteriyorlar.

Hamam Böceği Öldürücü

Hamam böcekleri ev ve restoranları işgal edebilirler. Sadece kötü görüntülü ve itici değillerdir, aynı zamanda iç mekanlara bulaştıkları zaman insanlar için ciddi sağlık riskleri yaratırlar.

Hamam böcekleri bozulan maddelerin içerisinden geçerken mikropları bacaklarındaki eklemlere bulaştırırlar ve daha sonra gıda kirlenmesi yoluyla bunları insanlara aktarabilirler. E.coli ve salmonella gibi bakterilerden kaynaklanan hastalıkları geçirebilirler.

Buna ek olarak, hamam böcekleri ile astım ve alerji nöbetleri arasında da bağlantı var. Çünkü dışkıları, salyaları ve cilt döküntülerinde özellikle çocuklarda astım belirtilerini ve alerjik reaksiyonları tetikleyen güçlü alerjenler bulunuyor.

Neyse ki borik asit hamam böceklerinden kurtulmada oldukça etkili. Bu tiksindirici böcekler, borik asit sürülen bölgelerde dolaşarak ona maruz kalıyorlar. Tozun küçük parçacıkları hamam böceğinin bedenine yapışıyor ve bacak ile antenlerine bulaşan tozu temizlerken onu tüketmiş oluyor. Böceğin bedenini kaygan dış yapısı da borik asitin bir kısmını emebilir. Tüm hamam böceği türleri borik asite karşı dayanıksız ve bunun için sadece yaşadıkları yerlere tozu serpmeniz gerekiyor.
Borik asit aynı zamanda karıncalar, güveler, termitler, gümüşçün, uğur böceği, tahta kurusu ve diğer parazitler için de kullanılıyor.

Göz Yıkama

Suyla bol miktarda seyreltildiği zaman borik asit kolay ve etkili bir göz yıkama suyu haline gelebiliyor. Az bir tahriş de olsa, ciddi ve bulaşıcı bir göz enfeksiyonu da olsa, borik asit suyu bakteriyel enfeksiyonları tedavi ederek ve inflamasyonlu gözleri rahatlatarak göz problemlerine yardımcı olabiliyor. Ayrıca göz kızarmasına da çözüm oluyor.

Gözlerinizde borik asit kullanımından şüphe ediyorsanız, pek çok bilindik göz yıkama suyu da borik asiti temel bileşenleri arasında gösteriyor. Göz tahrişi ve enfeksiyonları belirtilerini azaltmak için kolayca bir çözelti hazırlayabilirsiniz.

Sivilce

Bazı insanlar evde sivilce tedavisi için borik asit kullanımı öneriyorlar. Aynı zamanda bazı cilt ürünleri içerisinde sivilce ve cilt problemlerine karşı katılan bir ürün.

Borik asit cilt için güvenli mi? Borik asit doğal bir antibakteriyeldir ve sivilce ile bazı bakteriler arasında bağ olduğu için, sivilcelere sebep olan bakterilerin öldürülmesini sağlayabilir. Ancak borik asit dikkatsizce kullanılması gereken bir sivilce çözümü değil ve cildi ciddi anlamda tahriş edebilir. Pek çok ülkede kozmetik ürünlerde kullanımı yasadışı. Ayrıca EWG kurumuna göre sağlık endişeleri kategorisinde 10 üzerinden 8 puana sahip, yani puanı negatif etkilerini yüksek gösteriyor.

Ayak Mantarı

Borik asit ayak mantarı ve tırnak mantarı gibi mantar enfeksiyonları tedavisinde de kullanılabilir. Borik asit tozunuzdan bir iki tutam alın ve çoraplarınıza serperek hafif enfeksiyonları ve mantar kaynaklı kaşıntıları geçirin. Bir bonus da var: mantar kaynaklı ayak kokusunun da nötralize edilmesini sağlıyor.

Borik asit neden ayak mantarına karşı bu kadar etkili? Asit cildinizin pH dengesini değiştiriyor ve ayrıca mantarı besleyen ölü hücrelerin atılmasına yardımcı oluyor. Borik asit güçlü bir mantar ilacı ve genelde mantar karşıtı kremlerin etkisiz olduğu anlarda bile mantarı geçirebiliyor.

Ev Temizlik Ürünü

Borik asit evde temizleyici, koku giderici, leke çıkarıcı, dezenfektan ve mantar öldürücü olarak kullanılabiliyor. Onu lekeler ile savaş için çamaşır makinesine de katabilirsiniz. Ayrıca çok az efor sarfederek klozeti de temizleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken onu dökmek ve 30 dakika beklemek.

Borik Asit Nasıl Kullanılır?

Mantar enfeksiyonları için, 0 beden jelatin kapsülleri borik asit takviyesi ile doldurabilirsiniz. Bunun içinde yaklaşık 600 miligram borik asit bulunur. Standart mantar enfeksiyonu tedavisinde 300-600 miligramlık bir borik asit kapsülünü 14 gün boyunca yatmadan önce vajinanıza yerleştirmeniz gerekir.

Tekrar eden mantar enfeksiyonlarında, standart mantar tedavisi genelde iki hafta boyunca uygulanır ve daha sonra enfeksiyonun geri dönmesini önlemek üzere en az altı ay boyunca adet döngüsünün ilk gününde beş gün boyunca 300 miligramlık kapsül olarak kullanabilirsiniz. Altı ayın ardından borik asit kullanımını bırakmalı ve başka bir enfeksiyon gelişip gelişmediğini görmek için doktoru ziyaret etmelisiniz.

Borik asitle göz yıkama suyu yapmak için farma kalite borik asit tozu almalısınız. İlk olarak bir göz damlası şişesini sterilize edin. Ardından 1/8 çay kaşığı borik asiti bir göz kadehi içerisindeki soğuk, sterilize suyun içine koyun ve asitin tamamen çözünmesini sağlayın. Göz kadehini doldurun ve gözünüzü içine daldırın. Gözünüzü bir kaç defa kırpın ve hareket ettirin. Eğer damla kullanıyorsanız damlanın ucundaki lastik kısmı bastırın. Daha sonra karışıma batırın ve lastiği bırakın. İçine sıvı dolunca kafanızı geriye yatırın ve lastiğe tekrar bastırarak sıvıyı gözlerinize bir kaç defa damlatın. Günde 3 defa uygulayabilirsiniz ancak cihazlarınızın her zaman sterilize olduğundan emin olmalısınız.

Ayak mantarlarında borik asiti ispirto ile şu oranda karıştırın: iki çay kaşığı borik asit, bir bardak ispirto veya suya katılmalı. Pamuk ile ayaklarınıza uygulayabilirsiniz. Ayrıca kuru tozu çoraplarınızın uçlarına da dökebilirsiniz.

Hamam böceklerini öldürmek ve diğer istenmeyen böceklerden kurtulmak için borik asit uygun şekilde uygulanmalı. Mutfak ve banyolar hamam böcekleri için en yaygın alanlar ancak bulaşma yüksekse her yerde bulunabilirler. Hamam böcekleri özellikle çatlaklarda, aralıklarda, kapalı yerlerde yaşamak isterler ancak bu esnada gıda, nem ve sıcaklığa yakın olurlar.

En iyi sonuç için toz çok ince bir katman halinde, çıplak gözle zor görülür halde ve böceklerin gezdiği alanlar üzerinde serpilmeli.

Temel uygulama bölgeleri arasında buzdolabı altı ve arkası, ocak ve bulaşık makinesi, boruların duvarlara girdiği yerler, kenarlardaki çatlaklar ve dolapların iç köşeleri bulunuyor. Asiti uyguladığınız noktalardan çocukları ve ev hayvanlarını uzak tutmanız gerekiyor. Borik asit kimyasal ilaçlardan daha güvenli olsa da, ev hayvanları ve çocuklar için tüketimi halinde yine de toksik etki yaratıyor.

Kıyafetlerden iz ve kokuları çıkartmak için, yarım bardak borik asiti çamaşır deterjanı içerisine katabilirsiniz. Ayrıca yarım bardak kadarını klozete koyabilir ve 30 dakika bekletebilirsiniz. Sadece lekeleri yok etmez, aynı zamanda kokuyu da alır.

Borik asiti kimyasal ürünler satan yerlerde bulmak mümkün.

Borik Asite Dair Önlem ve Uyarılar

Borik asit insanlar için güvenli mi? Doğru ve güvenli şekilde kullandıkça güvenli olabilir. Ancak onu asla ağız, yaralar yoluyla almayın veya çocuklarda kullanmayın. Borik asiti yutmak ölümcül olabilir. Eğer yutulursa hemen acil yardım alın.

Bu nedenle borik asiti daima çocuklardan uzak tutun. Borik asit kaynaklı bebek ölüm oranları yüksek. Ancak zehirlenme geçmişe göre daha az çünkü bu bileşen artık yenidoğan bakım servislerinde dezenfektan olarak kullanılmıyor.

Borik asit kapsül ve vajinal takviye olarak kullanıldığı zaman, bazen cilt tahrişi olabilir. Eğer hamileyseniz kesinlikle hiç bir şekilde kullanılmamalı.

Kontakt lens takarken borik asit göz suyunu kullanmayın ve tekrar lensleri takmadan önce en az 15 dakika bekleyin. Eğer göz çevresinde açık yaralarınız varsa da kullanmayın. Eğer böyle yaralarınız varsa hemen tıbbi yardım almanız gerekir. Elbette göz ağrısı, görüşte değişiklik, kızarma veya rahatsızlıklar varsa hemen doktorunuza başvurun.

Borik asiti tezgah üstü ve açıktaki yüzeylere dökmeyin, özellikle oralarda yemek hazırlıyorsanız. Borik asit cildinize gelirse, bölgeyi suyla yıkayın. Eğer saf borik asit gözlerinize değerse, soğuk su ile 15 dakika yıkayın. Eğer yanlışlıkla yutarsanız hemen tıbbi yardım alın.

 

0216 4421200-0216 4426626
0552 3307100-0552 3308100
Türkiyenin Kimya Deposu // Kimyadeposu.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]