Anasayfa / Fuar Takvimi / Kazan’da 6. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi

Kazan’da 6. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi

ANKARA’nın Kazan İlçesi’nde 6’ıncı Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi düzenlendi. 21 üniversiteden 450 ziraat mühendisi adayının katılımıyla ‘Dünya tarımı yeniden keşfediyor’ sloganıyla tamamlanan kongrede, öğrenciler 2 gün boyunca Türkiye’deki tarımsal sorunlarI masaya yatırdı, çözüm önerilerini tartıştı.
Kazan Belediyesi ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği kongreye 21 üniversiteden 450 öğrenci katıldı. Öğrenci Kongresine Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Başkan Yardımcısı Cengiz Gevrek, A.Ü. Ziraat Fakültesi Dekanı Gökhan Söylemezoğlu, Ziraat Fakülteleri Bilim Kurulu Başkanı Bülent Gülçubuk ve çeşitli üniversitelerden öğretim elemanları katıldı. A.Ü. Ziraat Fakültesi Öğrencileri tarafından organize edilen öğrenci kongrenin bu yılki sloganı ise “Dünya tarımı yeniden keşfediyor” oldu. 2 gün süren kongrede, 7 oturumda 27 sözlü, 110 poster bildiri sunuldu.
TARIMDA BİR ÇOK BAŞLIK ELE ALINDI
Sunulan bildiriler arasında Minyatür sebzeler, Sürdürülebilir Tarımsal üretim için ortak makine kullanımı, Tarımın kırdan kente göçü, Kömürlü termik santrallerin tarımsal üretime etki öngörüleri, Akıllı tarım, Sürdürülebilir toprak verimliliği, Biyoyakıtlar, Yüzen seralar, Lisanslı depoculuk nedir, Zika Virüsü, Gençlik ve Tarım, Elmada kara leke hastalığı, Tarımda Sanayileşmenin Türkiye ekonomisine katkısı, Süt ve süt ürünlerinin sağlığa katkıları gibi konular yer aldı.
EV SAHİPLİĞİNDEN BAŞKAN ERTÜRK’E PLAKET
Organizasyonun ardından tüm katılımcılara katılım belgesi verilirken Kazan Belediyesi ‘de tüm bildirileri bir kitapta toplayarak öğrencilere dağıttı. Kazan Belediyesi ayrıca Kazan’a özgü kavundan hazırlatılan kavun kolonyası hediye etti. Törenin sonunda ev sahipliği ve verdiği katkılardan dolayı öğrenciler tarafından Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’e plaket takdim etti.
ADANA SPOR UNUTULMADI
Kongrenin sonunda Çukurova Üniversitesi Öğrencileri, Süper Lig’de mücadele etme başarısı gösteren Adanaspor atkısını öğrenci konseyi başkanına hediye etmesi salondan büyük alkış aldı. Dekan Gökan Söylemezoğlu’nun çektiği selfie ise Ziraat Mühendisi adaylarının katıldığı en kalabalık özçekim olarak belirtildi. Renkli görüntülerin ardından yapılan oylama sonucu Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi’nin 7’incisi Konya Selçuk Üniversitesi tarafından Konya’da düzenlenmesi kararlaştırıldı.
Öğrencilere seslenen Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, “Kazan’ın mücavir alanını oluşturan 60 bin hektarlık alanı içerisinde hala 30 bin hektar alanın tarımsal niteliği korunacak alan olarak belirlediklerini ve bunu korumak için çabaladıklarını belirtti. Ertürk “Türkiye tarımının geleceğinin üniversitelerin bir araya gelerek masaya yatırması ve geleceğini ziraat mühendislerinin Türk tarımı ile ilgili düşüncelerini bilimsel verilerle ortaya koymaları ve bunu da Kazan’da yapmaları gerçekten de bizim için onur verici” diye konuştu.
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Gökhan Söylemezoğlu “Türkiye’nin tarımsal bakımdan çok kötü durumda olmadığını belirterek, “Ama yapmamız gereken ve yol alınması gereken son derece önemli konular var. Yani ülkemizi özellikle ithalat bağımlılığından kurtarmak, katma değeri yüksek ürünler üretmek amacıyla AR-GE yapılanmamızı gerçekleştirmemiz gerekiyor. Tabii ki tarımda birçok sorunlarımız var ama son 15 yıl içerisinde belki yeterli görülmese de belli konularda çok önemli adımlar atıldığının da şahidiyiz” dedi.

DHA

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

“Batum Tarım Fuarı”nda Trabzon’lu firmaların tanıtımı yapıldı

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasından (TTSO) yapılan yazılı açıklamada, TTSO’nun, Gürcistan’ın Batum kentinde 12-14 Ekim tarihleri …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]