Anasayfa / Genel / Kaz Dağları’nın altın mantarı köylünün gelir kapısı oldu

Kaz Dağları’nın altın mantarı köylünün gelir kapısı oldu

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi sınırlarında yer alan Kazdağları’nın kuzey yamaçlarında yaz yağmurlarının arkasından yetişen, rengi sebebiyle ‘altın mantarı’ olarak adlandırılan mantar, köylülerin kazanç kapısı oldu.

Kaz Dağları'nın altın mantarı köylünün gelir kapısı oldu

KÖYLÜLER BİRBİRİYLE YARIŞIYOR

Alakeçi köyünde yoğun yağış ile birlikte çıkan altın mantarlarını toplamak için vatandaşlar birbirleriyle yarışıyor. Altın mantarı bilhassa çam ormanlarının altındaki çalılık alanlarda yetişiyor. Yörede, çalı, sarı ve altın mantarı olarak tanıdık ve ihraç edilen mantar, köye gelen toptancılar tarafından kilosu 35 TL’den alınıyor.

Kaz Dağları'nın altın mantarı köylünün gelir kapısı oldu

“BİZİM İÇİN GELİR KAPISI OLDU”

Alakeçi köyünde altın mantarı toplayan Mustafa Akyüz (52) “Bu sene çokça yağış oldu. Dağlık alanda aradığımız altın mantarı bu yağışlar sonrası bolca çıktı. Topladığım mantarları satmaya geldim. Bizim için kazanç kapısı oldu” dedi.

Toptancı Mustafa Esen (55) ise, “Bu mantar her bölgede öbür isim ile anılıyor. Burada sarı rengi sebebiyle altın mantarı diye biliniyor. Mantar alıcıları olarak bu köyde toplanıyoruz” diye konuştu.

Kaz Dağları'nın altın mantarı köylünün gelir kapısı oldu

Kaynak: DHA

Hakkında

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]