Anasayfa / Ekonomi / Kasko ve trafik sigortası, poliçe kesildiği anda devreye giriyor.TARSİM’de ise 7 gün sonra.Neden?

Kasko ve trafik sigortası, poliçe kesildiği anda devreye giriyor.TARSİM’de ise 7 gün sonra.Neden?

Adana’da kavun, karpuz ve domateste hasara yol açan poyrazın Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamına alınması talep edildi.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl bölgede ekili karpuz, kavun ve domates gibi ürünlere ciddi zararlar veren poyrazın TARSİM kapsamına alınması ve sigorta başlangıç süresinin 7 günden 3 güne çekilmesi için harekete geçtiklerini belirtti.

Ciddi zararlara yol açan bu afetin TARSİM kapsamında yer almamasının büyük bir eksiklik olduğunu savunan Doğan, şöyle devam etti:

“Hasadı gelmiş ürünler poyraz nedeniyle tarlada kaldı. Bazı narenciye ürünlerinde de zarar var. Mayer çeşidi limonların haziran ayında açan çiçekleri, meyveye dönüşmeden kurudu. Üreticiyi hiç beklemediği anda yakalayan büyük bir afet olan poyrazın mutlaka ama mutlaka afet kapsamına alınması gerekir. Poyraz afet kapsamında değerlendirilmediği sürece, çiftçinin riski devam edecek. Bu nedenle çiftçinin TARSİM yaptırmasının da pek bir anlamı olmayacak.”

Doğan, TARSİM’in, üreticilerin ürünlerini güvenceye almaları açısından büyük önem taşıdığını ancak sigorta poliçesinin kapsamı ve yürürlüğe giriş süresiyle ilgili birtakım sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

Üreticinin, sigorta başlangıç süresinin poliçe düzenlendikten 7 gün sonra değil, 3 gün sonra devreye alınmasını talep ettiğini aktaran Doğan, “Kasko ve trafik sigortası, poliçe kesildiği anda devreye giriyor. TARSİM’de ise 7 gün sonra. Bu çok uzun bir süre. Bu sürenin geri çekilmesini istiyoruz.” ifadesini kullandı.(AA)

hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]