Anasayfa / Ekonomi / Kaba Yem Üretimini Artırmak İçin 4 Ton Tohum Dağıtılacak

Kaba Yem Üretimini Artırmak İçin 4 Ton Tohum Dağıtılacak

DOKAP tarafından finansmanı sağlanan “Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP)” kapsamında, Alucra Çamoluk ve Şebinkarahisar ilçelerinde yaklaşık 4 bin dekar alana ekilmek üzere, Tritikale ve Lenoks tohumu dağıtımı yapılacak..

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  tarafından yapılan açıklamada; “Tritikale, buğday ve çavdarın melezlenmesi sonucu oluşturulmuş bir bitkidir. Tritikale elde  etmek  için  yapılan  melezlemede  ana  bitki  olarak  buğday,  baba  bitki  olarak  çavdar kullanılmaktadır.  Bu  nedenle  tritikalenin  asitli,  tuzlu  topraklarda  yetişebilmesi,  kurağa  ve soğuğa  dayanıklı  olması  çavdardan;  ekmeklik  kalitesinin  yüksek  oluşu  ise  buğdaydan kaynaklanmaktadır. Dayanıklılık  özelliklerini  çavdardan,  kalite  ve  yüksek  verimlilik özelliklerini buğdaydan alan tritikale; buğday, arpa ve yulaf gibi tahıllara göre topraktan daha iyi  yararlanmakta,  özellikle  eğimli,  toprak  derinliği  az,  çorak  ve  kışları  çok  sert  geçen bölgelerde buğdaydan daha fazla ürün vermektedir. Soğuk zararı nedeniyle arpanın kışlık olarak ekilmesinin riskli olduğu bölgelerde güvenle yetiştirilebilir.

Lenoks (yemlik kolza) yaprakları ve yumruları çiftlik hayvanları tarafından iştahla yenen, ikinci ürün olarak değerlendirilen, yüksek verimli, protein oranı yüksek ve  kış soğuklarına dayanıklı, tek yıllık yem bitkisidir. Lenoks,  büyükbaş hayvan üreticilerinin günlük yem maliyetlerini düşürmek için kullanabilecekleri yem bitkileri arasında çok önemli bir yere sahiptir. Yeşil ot olarak hayvanlara verilebildiği gibi silaj yapılarak da kaliteli bir yem temin edilebilir. Ayrıca sarı çiçekleri arılar için polen ve nektar kaynağıdır.

Karasal iklimin hakim olduğu yüksek rakımdaki ilçelerimizde, tarım arazilerinin büyük bir kısmı  sulanamayan kıraç araziler olup, ürün çeşitliliği sınırlıdır. Bu  proje  ile  hayvancılığın  önemli  olduğu  ilçelerimizde  kaliteli  kesif  yem üretebilmek  için  tritikale ve lenoks  bitkisi çiftçilere  tanıtılacak  ve  tarımı  öğretilecektir. Sonuçta üreticilerin kendi kaynaklarını  etkin  kullanmaları, hayvancılıkta yem maliyetlerinin azaltılması ve  et-süt verimin  artmasına katkıda bulunulması hedeflenmektedir.” denildi.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Potasyum Klorat Kullanım Alanları

Potasyumklorat, beyaz renkli kristalimsi bir katıdır. Potasyumklorat, yaygın olarak potasyum klorür ve sodyum klorattan elde edilir. Sodyum …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]