Anasayfa / çevre / İthal tohumların karantina kontrollerinde zafiyet tehlikesi!

İthal tohumların karantina kontrollerinde zafiyet tehlikesi!

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, önceki gün ‘Güvenlik sorunuyla karşı karşıyayız’ başlıklı köşe yazısında İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğünün, Sabahattin Zaim Üniversitesinin talebiyle taşınmak istenmesine tepki göstererek, Tarım ve Orman Bakanlığının Müdürlüğün taşınacağı bina hazır olmadığı için Yeşilköy Havalimanı hangarlarından birine geçici olarak acilen taşınılması doğrultusunda sözlü talimat gönderdiğini anımsattı.

“Bakın “sözlü talimat” yazılı bir şey yok. Taşınma işlemi, Kamu İhale Yasası hükümleri gereği ihale edilerek yapılmalı. Yapılan açıklamaya göre kaba bir hesapla yaklaşık 2-3 milyon Türk Lirası tutarında maliyet oluşturacak. Tahsis edilen yerin inşaatı tamamlandıktan sonra ikinci kez taşınma masrafları ve ihale süreci gerektirecek. Taşınma talimatı verilen geçici yere nakil ve montajlar sürecinde pek çok hassas cihaz ve demirbaş malzeme kullanılmaz hale gelecek” ifadelerinde bulunan Ağırel, yaşanan taşınma işleminde asıl tehlikeye dikkat çekti.

Ağırel, şunları kaydetti: “Daha kötüsü de…Tohum ithalatın yaklaşık yüzde 90’ının, görev alanındaki diğer ithalatların yüzde 60’ının kontrolünün yapıldığı İstanbul ZKM’nin birkaç ay işlevsiz kalması, ithalatın karantina kontrollerinde zafiyet yaşanmasına neden olacak. Ve gıda kontrolünün ithalatçının insafına terk edilmesine yol açacak. Gıdada yeni hastalık ve zararlıların ülkeye girmesi ile gıda güvenliği ve gıda güvencesi konularında apaçık bir güvenlik sorunu yaratacak. Yani ithal ürünlerde ne yediğimizi bilemeyeceğiz. İlerleyen süreç içerisinde bu konunun oluşturacağı kamu zararını hiç söylemiyorum.

Sonuç olarak yine bir vakfın keyfi için bütün ülkenin gıda güvenliği tehlikeye atılıyor. TMMOB bu konuda girişimlerde bulunuyor fakat henüz bir olumlu gelişme olmaması endişelendiriyor. Böylesine kurumsal bir yapının yaptığı hayati bir mevzuda sözlü bir şekilde “hadi çıkın buradan” demek hangi devlet mantığında yer alır. Aklım almıyor.”

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Tarım sektörüne 50 milyon dolar kredi

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB), OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu (OPEC Fund for International Development-OPEC …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]