Anasayfa / Ekonomi / İşsizlik maaşı başvuruları 2 kat arttı

İşsizlik maaşı başvuruları 2 kat arttı

İş-Kur rakamlarına kadar Antalya’da geçen yıl nisan ayında 4 bin 351 kişi işsizlik maaşına başvurdu. Bu yıl benzer dönemde ise uygulama sayısı dört kat artarak 17 bin 431 kişiye yükseldi.

Ülke genelinde 2019 Nisan ayında işsizlik maaşına 142 bin 90 kişi başvurdu. İşten çıkarmanın yasaklandığı 2020 Nisan ayında uygulama sayısı 308 bin 968’e çıktı. Budak, “İktidarın pandemi döneminde aldığı öteki önlemler gibi işten tümdengelim yasağı da kağıt üstünde kaldı” dedi.

Budak, konuya ilişkin TBMM Başkanlığı’na Aile, Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi de verdi. Budak, soru önergesinde “İşten çıkarma yasaklanmasına karşın hem Antalya hem de Türkiye genelinde işsizlik maaşı başvurularında yaşanan artışın sebepleri nelerdir? Yasa maddesine aykırı davranan kaç işverene, kaç işçi için, ne kadar yönetimsel para cezası kesilmiştir” sorularını da yöneltti.

Hakkında

Diğer Haber

Sodyum Molibdat nedir?

Sodyum molibdat, kimyasal formülü Na₂MoO₄ olan beyaz kristal bir tuzdur. Bu bileşik, endüstriyel, kimyasal ve …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]