Anasayfa / Ekonomi / Geçen yıl 6 liraya satılan soğan 50 kuruşa kadar düştü

Geçen yıl 6 liraya satılan soğan 50 kuruşa kadar düştü

Türkiye’nin soğan ihtiyacının büyük bölümünü tedarik eden Adana‘da hasat sona erdi. Geçen sene hastalık nedeniyle fiyatı 6 liraya değin meydana çıkan, tanzim satışıyla halka ucuza satılmaya çalışan soğan bu yıl ise koronavirüs nedeniyle yurt dışına eksik ihraç edildi. Hal böyle olunca da soğanın büyük bir kısmı iç piyasa da üreticinin elinde kaldı. Soğan fiyatları ise tarlada boyutuna ve yerine tarafından 50 kuruşa değin düştü. Ülkede derhal Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde ve Şanlıurfa’da hasat edilen soğan, bu sene çiftçinin yüzünü güldürmedi.

Geçen yıl 6 liraya satılan soğan 50 kuruşa kadar düştü

“FENA BİR SEZON YAŞADIK”

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Bu sene çiftçilerimiz soğandan para kazanamadı. Soğan birincil hasat yapıldığında 2 buçuk 3 liradan satıldı. Fakat hemen soğan para etmemekte. Geçen haftada Tarım ve Orman Bakanıyla konferans görüşmesinde kendisi bizzat izinlerin tarım il müdürlüklerine verildiğini söyledi. acilen tüccarlar oradan yurt dışına mahsul yollamak için müsade alacak. Bu sene fena bir sezon yaşadık ama inşallah ileri ama yıllarda daha iyi olur. Adana’da bundan böyle soğan bitti, kalan soğanlar ise sürüldü. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde şu anda soğan 60 ile 75 kuruş aralarında ama Şanlıurfa’da 50 kuruş. Soğan geçen hafta 1-2 gün fiyatları yükseldi ama fiyatlar derhal geri düştü” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl 6 liraya satılan soğan 50 kuruşa kadar düştü

“SOĞANLAR TARLADA KALDI”

Koronavirüs sebebiyle Adana’da soğanın birincil hasat edildiği Nisan ayında ihracat yapılamadığını kaydeden Doğan, böylece çiftçilerin de hasar ettiğini söyledi. Mehmet Akın Doğan, şunları kaydetti:

“Geçen yıl soğanda yaşanan rahatsızlık ve verim düşüklüğü sebebiyle fiyatlar 5-6 liraya kadar çıkmıştı. Bu sene aynı ekim alanı olmasına rağmen koronavirüs salgını sebebiyle restoranların ve ihracatın kapalı olmasından dolayı soğan tüketiminde düşüş oldu. Geçen sene jurnal tüketim 5 bin ton iken bu yıl 2 bin tona düştü. Yurt dışına da soğan gitmeyince elde kaldı. 2019 senesinde çiftçinin yüzü güldü fakat bu yıl ihracat kapalı olduğu için soğan elde kaldı. Rusya bizden soğan istemesine karşın biz pazarı Mısır’a kaptırdık. İlk kapılar açıldığında soğanı 50 rubleye satarken şu lahza 18 rubleye dek düştü. Pazar elden gidince tüccara geç açılan izinin faydası olmadı. Soğan az miktarda yurt dışına gitti ve gereksinim fazlası olanlar da tarlada sürüldü.”

Geçen yıl 6 liraya satılan soğan 50 kuruşa kadar düştüGeçen yıl 6 liraya satılan soğan 50 kuruşa kadar düştü

Kaynak: İHA

Hakkında

Diğer Haber

Kral suyu nedir, ne işe yarar?

Pek çok madde kolay asitlerde çözülebilse de bazı maddelerin çözünmesi çok zordur. Bu maddeler için …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]