Anasayfa / Ekonomi / İşsizleri İŞKUR adıyla kandırıyorlar

İşsizleri İŞKUR adıyla kandırıyorlar

Corona virüsü pandemisinde işsiz kalanlar umutsuzlukları arttıkça internet dolandırıcılarının kucağına düşüyor. İşsizliğin korkunç boyutlara ulaştığı bu dönemde meslek arayışları da karantina nedeniyle iyice online’a kaydı. Dolandırıcılar işte bu durumu kullanarak türlü yöntemlerle sayıları milyonları aşan pandemi işsizlerinini kandırmaya başladı. Pandemi döneminde bilhassa turizm ve gıda-meşrubat sektöründe çalışıp işsiz kalanların bu tuzaklara düşenler arasında ilk sırada oldukları belirtiliyor.

İŞKUR SANIYORSUNUZ FAKAT…

Dolandırıcılar pandemi döneminde en fazla ilk önce İŞKUR olmak üzere millet kurumlarının web sitesi gibi görünen sahte siteler kurarak işsizlere yaklaşıyor. Bu sahte siteleri, kontrolün fazla düşük olduğu Twitter’da sponsorlatarak fazla sayıda insana ulaşan dolandırıcılar, sahte siteye iş bulgu umudu ile giren insanların bütün verilerini elde ediyorlar. Her bir bilgi, internetin karanlık tarafı olan darkweb’de 2 dolara dek herif buluyor.

Son dönemin öteki bir popüler sahtekarlık yöntemi “Evden çalışarak  5 bin dolar kazanmak ister misiniz” diyerek işsizlerin meslek umudunu sömürmek. Dolandırıcılar global bir şirketin internet sitesini aratmayacak kalitede kurdukları sahte şirket sitesinde “sadece Youtube videoları izleyerek” veya “sadece bir takım reklamları tıklayarak” 5 bin dolar ücret öneriyor. Bunun için yapmanız gereken 300 dolar gibi “minik bir kayıt parasını” ödemek. Pandemi dönemi artan işsizliği kullanan bu dolandırıcılara muhakkak işe kayıt parasını ödedikten sonra ulaşabilen kimse olmuyor.

PEKİ NE YAPMALI?

Pandemi sürecinde işsiz kalanları hedefleyen siber dolandırıcıların bu dönemde bilhassa evden egzersiz imkanı karşılayan meslek ilanları kullandıklarını belirten Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, iş arayanları şöyle uyardı: “Başvurmadığınız bir meslek için aranıyorsanız tedbirli olun. Yüksek maaş tekliflerine şüpheyle yaklaşın. Derhal işe alınıyorsanız bu olağan değildir. Alıngan kişisel bilgileriniz isteniyorsa ihtiyatlı yaklaşın. Kişisel banka hesabınız veya e-devlet üzerinden yapmanız gereken işlemler ya da vermeniz gereken bilgiler olduğu söylenirse unutmayın ama bu olağan sürecin haricen bir durumdur. Bazı durumlarda ise, yeni bir banka hesabı açmanız veya bir kredi raporu formu doldurmanız istenebilir. Siber dolandırıcılar, bu yöntemle önemli kişisel bilgilerinizi çalmayı amaçlıyor.”

İşsizlik ödeneği için sahte siteler açıldı
Kriz zamanlarında savunmasız hale gelen işsizler, resmi kurum adlarının ve logolarının kullanıldığı sahte SMS’ler, sosyal ağ reklamları, internet siteleri ve e-postalar ile kandırılıyor. Son dönemde kısa alıştırma ödeneği bekleyen masum vatandaşları blöf yapmak için harekete geçen sanal dolandırıcılara karşı uyaran Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Ateş Akkoyunlu, “Bir sosyal medya reklamı, internet sitesi ve e-postanın içeriğinde devlete ait logoların olması, e-posta adresinin meşru olduğu anlamına gelmez. Gerçeğine fazla aynı sahte web siteleri kuruyorlar. Bilgileri devlete ait kurumların web sitesine girerek mutlaka kontrol edin” çağrısı yaptı.

Hakkında

Diğer Haber

Google 5 milyar dolar tazminat ödeyecek

California Kuzey Bölge Mahkemesindeki belgelere göre Google, çevrim içi gezintilerde anonim seçeneğini kullandığı halde bilgileri …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]