Anasayfa / Ekonomi / Varlık Fonu Turkcell ’in en büyük hissesini satın aldı

Varlık Fonu Turkcell ’in en büyük hissesini satın aldı

Türkiye Varlık Fonu (TVF), Turkcell ’in esas hissedarlarından şirketteki %26.2 dolambaçlı payı olmak için anlaştığını duyururken, İsveçli telekom operatörü Telia Company Turkcell ’deki %24.02 dolambaçlı hissesini 530 milyon dolar karşılığında satarak çıkıyor.

Telia, Turkcell ’in %51 ’ine sahip olan Turkcell Holding şirketinde %47.1 paya sahip. Turkcell Holding ’in geri kalan payları ise Çukurova Holding ve Rus milyarder Mikhail Fridman’ın karşılıklı olduğu L1 şirketine ait. Çukurova Turkcell ’de sahip olduğu payları Ziraat Bankası ’ndan aldığı krediye güvence olarak vermişti.

TVF ’den yapılan açıklamada, “Türkiye Varlık Fonu, Turkcell ’in %26.2 oranında hissedarı oluyor. Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding, Ziraat Bankası ve ilgili taraflar ile imzalanan sözleşmeler ile TVF, Turkcell’in en büyük hissedarı olacak” denildi.

YÖNETİMİ BELİRLEYECEK

TVF açıklamasına tarafından satın almanın ardından ortaklık yapısı şöyle olacak:

TVF, toplam yüzde 26.2 içerisindeki yüzde 15 ’lik ayrıcalıklı hisseleriyle Turkcell Yönetim Kurulu ’ndaki 9 üyeden 5 ’ini belirleyebilecek ve şirketin yönetim kontrolüne sahip en büyük hissedarı olacak.

Telia, Turkcell ’deki yüzde 24.02 ’lik dolambaçlı hisselerinin tamamını 530 milyon dolar karşılığında satarak Turkcell ’den çıkış yapacak.

LetterOne, şirketteki payını toplamda yüzde 24.8 ’e çıkararak en büyük azınlık hissedar haline gelecek.

Turkcell Holding ortak girişimi sona erecek. Çukurova Holding ise dolaylı hisselerini satarak Turkcell ’den çıkış yapacak.

Idare kurulundaki 4 üye TVF imtiyazı olmaksızın seçebilecek.

Turkcell’in mevcut temettü politikası sürdürülecek.

TVF açıklamasında ayrıca işlemin bu sene içinde tamamlanmasının beklendiği de açıklama edildi.

YÖNETİM KURULU’NDA AKP’YE YAKIN İSİMLER DİKKAT ÇEKİYOR

Turkcell’in idare heyeti başkanlığını, daha önce AKP hükümetinde Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı olarak atama yapan Bülent Aksu yapıyor.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Kültürlü da şirketin yönetim kurulu üyeleri arasında yer alıyor.

Turkcell Yönetim Kurulu’nun 3 üyesi Mart 2020’de değişmişti. 2013’ten beri yönetimde bulunan AKP’li Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, AKP’li eski Kültür Bakanı Atila Koç ile Ahmet Akça’nın görevleri sona erdi. Belediye başkanı seçildikten daha sonra Turkcell’deki görevini bırakmayan Hilmi Güler, uzun zaman kavga konusu olmuştu.

Söz konusu üç ismin yerine, AKP Siirt eski Milletvekili Afif Demirkıran, MÜSİAD ve DEİK’te genel başkanlık yapan Nail Olpak ile Define ve Maliye Bakanlığı Danışmanı Tahsin Yazan yeni üye olarak atanmıştı.

Hakkında

Diğer Haber

“Tarımda uzun vadeli, ulusal politikalara ihtiyacımız var”

Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Zeydan, tarım sektörüne yönelik yaptığı değerlendirmede tarım sektöründe uzun vadeli ve ulusal politikalara ihtiyaç olduğunu belirtti.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]