Anasayfa / çevre / İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı 3. Genel Kurulu, Türkiye’nin Ev Sahipliğinde Yapıldı

İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı 3. Genel Kurulu, Türkiye’nin Ev Sahipliğinde Yapıldı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN:

“350 MİLYON KARDEŞİMİZ AŞIRI YOKSULLUK ŞARTLARINDA HAYATTA KALMA MÜCADELESİ VERİYOR”

İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı (Islamic Organization for Food Security-IOFS) 3. Genel Kurulu “İİT Bölgesinde Gıda Güvenliğinin Dayanıklılığının Geliştirilmesi” temasıyla Türkiye’nin ev sahipliğinde yapıldı.

Toplantıya 28 IOFS üyesi, 15 İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi olmak üzere toplam 43 ülke, FAO dahil 18 uluslararası ve bölgesel kuruluştan toplamda 160 üzerinde temsilci katıldı.

Genel Kurul toplantısına Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da bir mesaj gönderdi. Mesaj Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli tarafından okunarak genel kurula iletildi. İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı’nın 3’üncü Genel Kurulu Bakanlar Oturumunun başarılı geçmesini dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son asrın en ciddi sağlık sorunu olarak nitelendirilen Kovid-19 salgını sebebiyle Genel Kurul Toplantısı’nın sanal ortamda düzenlenmek durumunda olduğunu söyledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı Bölgesi’nin tarım potansiyelinin, kapasite ve iş gücü açısından çok zengin olduğunu dile getiren Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

“Bununla birlikte, bölgede yetersiz beslenme, açlık ve kıtlığa maruz kalan milyonlarca kardeşimiz bulunuyor. Öyle ki bugün 350 milyon kardeşimiz aşırı yoksulluk şartlarında hayatta kalma mücadelesi veriyor. Bu yürek yakan gerçeğin arkasında elbette farklı sebepler olabilir. Ancak “komşusu açken tok yatmayı zül kabul eden” bir inancın mensupları olarak bu tablonun bizlere yakışmadığı aşikârdır. Ekonomilerimizi büyütürken, sosyal refahı da artırmıyorsak, adaleti tesis etmemiz mümkün değildir. Bunun için diğer hususlarla beraber, özellikle hayatımızın her alanına dokunan gıda güvenliği meselesine büyük önem vermemiz gerekiyor. Toplantımızda, bu konuda somut kararların alınmasını temenni ediyorum. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken gıda güvenliği çalışmalarına vereceğiniz değerli katkılar için her birinize teşekkür ediyorum. Toplantımızın insanlık ve İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Potasyum Silikat Nedir

Potasyum silikat çoğunlukla tarım işlemlerinin yapıldığı alanlarda kullanılan bir kimyasaldır. Tarım sektöründe bakterilere katkı sağlamasından dolayı …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]