Anasayfa / Ekonomi / İşçi daha çok çalışıyor daha az kazanıyor

İşçi daha çok çalışıyor daha az kazanıyor

İşçinin verimi ile ücreti arasındaki makas bariz biçimde açılıyor. 2016 yılında 110.3 olan sanayide işgücü verimi 2020 1. çeyreğinde 128’e yükseldi. oysa ki reel bölüm vergi (TL) 2016’da 111.5 iken 2020’de sadece 0.2 artarak 111.7 seviyesinde oldu. 2016 yılında dolar kuru 3 TL seviyesindeydi. Geçen 4 yılda işçinin milli gelirden aldığı pay ve alım gücü şipşak geriledi.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı sanayide saatlik işgücü verimi ve reel bölüm aidat (TL) endeksini açıkladı. DİSK-AR bu endeksi 2009’u 100 bölüm olarak alarak her yerde hesapladı. Ortaya meydana çıkan grafikte açılan makas, sanayideki iş gücünün, verimliliğindeki artıştan pay alamadığını gözler önüne serdi.

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Egzersiz Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Çelik tabloyu yorumlarken, “Her krizde makas açılır, sonradan kapanır, oysa 2016’dan beri verimlilikle gelir arasındaki makasın açılmaya devam ettiğini görüyoruz” dedi.

Doç. Dr. Aziz Çelik

İŞ ARTIYOR YARGI AZALIYOR

Tablodaki verilerde corona virüsü etkisinin de bulunduğunu gösteren Çelik, “Rakamlar bize pandemide işçinin veriminde büyüme olduğunu oysa gelirinin aynı kaldığını gösteriyor. Verimlilik artışı işçilerin daha pozitif çalıştırılıp daha az sendikalaşabilmesi, dolayısıyla daha eksik hakka sahip olmasından kaynaklanıyor” diye konuştu.

Son 1 yılda alım gücü hiç artmadı
Tablodaki birim gelirin enflasyondan arındırıldığını ve sahiden verimlilik ve vergi bölüm değerlerinin paralel ilerlemesi gerektiğini vurgulayan Çelik, “Tablodan da görüyoruz oysa 2016’dan beri Türkiye’de bir ücret durağanlığı var. İşçi çoğalan verimlilikten pay alamıyor, ürettiği bedel sömürülüyor. Son 1 yılda işçinin alım gücünün hiç artmamış olması ayrıca sinyâl” dedi.

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]