Anasayfa / Ekonomi / Gece alkol satana 320 bin lira ceza

Gece alkol satana 320 bin lira ceza

Hesaplı kriz ve salgın harcamalarına bütçede kaynak bulamayan iktidar, kıdem tazminatından daha sonra acilen de içki cezalarına umudunu bağladı. AKP Açık Fikirli Milletvekili Metin Yavuz ile bir grup AKP milletvekilinin hazırladığı yasa teklifine kadar, gece saat 22:00 ila sabah saat 06:00 saatleri arasında alkollü içki satışı yapan bakkal, market, bayi ve yarı iş yerlerine 65 bin lira ila 320 bin lira arasında değişen tutarlarda para cezası kesilecek.

Halen bu yasağı çiğneyen iş yerlerine 20 bin lira ila 120 bin lira aralarında cinayet kesilmesi öngörülmekle birlikte cezalar genel olarak 20 bin ila 40 bin aralığında gerçekleşiyordu.

RUHSATA İPTAL

Teklife göre hem bu yasağı 5 sene içerisinde 3 kere işleyen meslek yerlerinin bütün perakende alkollü içki ve açık alkollü alkol satmak ruhsatları iptal edilecek. Satış belgesi iptal edilen meslek yerlerine 2 yıl baştan başa yeni belge de verilmeyecek.

Hükümet, etil alkolle evde rakı yapanları önlemek için etil alkolün içine ‘fare zehri’ konulmasını öngören düzenlemeden netice alamaması üstüne yeniden çareyi cezada aramaya karar verdi.

ETİL ALKOLE FAHİŞ CEZA

Düzenlemeye kadar, rakı ve viski gibi içkilerin yapımında kullanılan etil alkolü satışa sunan veya satan işletmelere 20 bin liradan 100 bin liraya değin değişen tutarlarda idari para cezası kesilecek. Benzer şekilde kaçak tütün satanlar da cezalandırılacak.

Torba teklife tarafından, halkın hayatını ve sağlığını tehlikeye atacak şekilde gıda maddesi üreten veya ithal edenlere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası kesilecek. Bu suçu 3 defa işleyenlere 10 yıla kadar yiyecek üretme yasağı getirilecek. Torba teklifle sigaralarda kullanılan yerli tütün oranının 2025 yılına değin yüzde 30’a çıkarılması da zorunlu ışık halkası geliyor.

Şu anda gece saat 22:00’dan daha sonra içki satanlara 20 bin-40 bin TL aralarında suç oluşturan kesiliyor.

Hobi bahçelerine yasak
Yeni düzenlemeyle, tarımsal arazilere kurulan hobi bahçeleri yasaklanıyor. Buna kadar, tarım arazilerine yapılan hobi bahçelerine bin liradan az olmamak üzere her bir metrekare için 10 TL canice kesilecek ve yapının yıkılıp tarlanın eski haline dönüştürülmesi için 2 ay vakit verilecek. 2 ay içinde yıkım yapmayanlara 3 kat suç oluşturan uygulanacak. Yıkım gerçi yapılmazsa Tarım Bakanlığı bu yerleri yıkacak ve felaket parasının iki katı tutarında bedeli belediye ve il özel idarelerinden tahsil edecek. Geçiş sürecini temin etmek amacıyla bu cezalar 5 yıl boyunca benzeri oranında kesilecek.

Hakkında

Diğer Haber

ALUMİNYUM TOZU KULLANIM ALANLARI

Alüminyum Tozu, kendine has özellikleri ile çok çeşitli sektörlerde yüzlerce farklı ihtiyacı karşılamak için kullanılmaktadır. …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]