Anasayfa / Ekonomi / İhtiyaç kredileri patladı

İhtiyaç kredileri patladı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin nisan ayı raporuna tarafından, bankaların vatandaşa kullandırdığı bireysel kredi hacmi bir yılda 122 milyar lira artışla 642 milyar liraya dayandı.

Söz konusu dönemde bankalara kişisel kredi borcu yer alan kişi sayısı 1.2 milyon artışla 31.8 milyona çıktı. Yurttaş en çok ihtiyaç kredisi kullandı. 2019’un Nisan ayında 217 milyar lira olan gereklilik kredisi borcu aradan geçen bir yılda 312.6 milyar liraya ulaştı. Mart ayında bankalara 24.8 milyon kişinin gereklilik kredisi borcu varken, bu sayı nisanda 25.8 milyona fırladı.

Özgürlük Karabat

En sinyâl çoğaltma ise ‘öncelikle’ gereksinim kredisi kullananların sayısında görüldü. İlk defa gereklilik kredisi kullananların sayısı aylık ortalama 120 bin olurken, bu sayı bu yıl nisanda 920 bin kişiye çıktı.

CHP İstanbul Milletvekili Hür Karabat, gereklilik kredilerinde yaşanan artışa uyarı çekti. Karabat, “TBB verilerine tarafından, nisanda 920 bin kişi ilk olarak gereksinim kredisine başvurmuş durumda. İhtiyaç kredisi kullananların birey başına borcu geçen yıl 8 bin 858 liraydı. Bu sene bu sayı 11 bin 853 liraya yükseldi.

Salgın döneminde işsizlik arttı, artık her ailede geliri olmayan ilave bir fert bulunuyor. Bu şartlar aşağı hükümet yarını acele ile gereksinim kredilerini yurttaşa dağıttı. Yarın bu borçlar nasıl ödenecek”dedi. 920 bin kişinin bu sene nisanda öncelikle gereklilik kredisiyle tanıştığını, mayısta bu sayının daha da arttığını vurgulayan Hür Karabat, geçen aylara tarafından sayının 8’e katlandığını açıklama etti.

CHP’li vekil, “TBB’nin son 12 aylık verilerine tarafından o ay içinde ilk önce ihtiyaç kredisi kullanan sayısı asgari 92 bin en fazla 147 bin olmuş. Geçmiş 11 ayın ortalaması 120 bin. Buna karşılık Nisan ayında bu sayı 920 bine fırlıyor. Yani geçmiş 11 ayın ortalamasının takriben 8 katına ulaşıyor” dedi.

BORCU OLMAYAN KALMADI

Karabat, “31 milyon yurttaşımızın bankalara kredi borcu var. Geri kalan nüfus ise aile fertleri veya çocuklardan oluşuyor. Yani kredi borcu olmayan az daha yok. 1 sene önce nisan ayında 217 milyar lira olan gereksinim kredisi borcu bu yılın nisan ayında 312.6 milyar liraya ulaştı” diye konuştu.

Borcu en hızlı çoğalan kent Hakkari

TBB Risk Merkezi verilerine kadar, 2020 yılı Nisan ayı itibariyle itibarıyla İstanbul’da 199 milyar TL, Ankara’da 64 milyar TL ve İzmir’de 45 milyar TL tutarında bireysel kredi bulunuyor.

Hakkari, yüzde 62 ile son 12 ayda bireysel kredi bakiyesi en fazla artan il oldu. Birey başına sıradan bireysel kredi (kredi kartı dahil) toplam bakiyesi en yüksek iller ise sırasıyla, Ankara, İzmir, Mersin oldu.

Hakkında

Diğer Haber

ALUMİNYUM TOZU KULLANIM ALANLARI

Alüminyum Tozu, kendine has özellikleri ile çok çeşitli sektörlerde yüzlerce farklı ihtiyacı karşılamak için kullanılmaktadır. …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]