Anasayfa / Genel / İcralık çiftçiyi ölüme terk edecek

İcralık çiftçiyi ölüme terk edecek

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından traktör ve ahırdaki inekleri haczedilen çiftçiler, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine şimdi de borç yapılandırma oyunu ile karşı karşıya. Ödeme kolaylığı adı altında çiftçiye sunulan teklif, çiftçiyi daha büyük bir borç batağına sürükleyecek. İcralık çiftçi, faizle birlikte ana borcunun iki, üç katına çıkan borcunun yüzde 25’ini öderse geriye kalan borcu da yeniden yüzde 20’nin üstünde faizle bir yıl ertelenecek.

Hükümet, icralık çiftçi borçlarının yapılandırma kapsamına alınmasını isterken, Tarım Kredi Kooperatifleri, Merkez Birliği ve iştiraklerde yaşanan kaynak sıkıntısından dolayı çiftçi borçlarının yapılandırılmasına sıcak bakmıyor. Nakit akışını sağlamak için çiftçinin takibe düşmüş borçları için icra işlemleri hızlandırılırken, Genel Müdür Fahrettin Poyraz, Hukuk Reformu kapsamında Meclis’e gelecek muhtemel bir torba kanununda çiftçi borçlarının yapılandırma kapsamına alınmaması için jet hızıyla açıklama yaptı.

Türkiye günlerdir Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından icralık olan çiftçileri konuşurken, kamuoyundaki tepkilerin önüne geçmek için Genel Müdür Fahrettin Poyraz’dan önceki gün manidar bir ‘ödeme kolaylığı’ açıklaması geldi. Özellikle 2018 ve 2019 yıllarında uygulanan yüksek faizden dolayı çiftçini kredi borçları artık ödenemeyecek bir hal alırken, ‘ödeme kolaylığı’ adı altında çiftçinin lehine gibi sunulan yeni uygulama ile çiftçiye daha büyük bir darbe vurulacak.

Traktörleri ve ahırdaki inekleri haczedilen mağdur çiftçiler, önceki gün Türkiye’nin farklı illerinden Ankara’ya gelerek, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin önünde eylem yapmak istediler. Çiftçilerin eylem yapmasına polis müsaade etmezken, bir grup çiftçi Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz ile görüştü.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, görüşmede mağdur çiftçilere yatırım kredileri ile ilgili bir yapılandırma üzerinde çalıştıklarını ve hükümet ile yapılacak görüşmeler sonrasında konuyla ilgili olarak haftaya bir açıklama yapacaklarını belirtti. Ancak hükümet ile yapılacak görüşmeler sonrasında kamuoyuna açıklanacağı belirtilen açıklama, aynı gün kurumun web sayfasından jet hızıyla yapılması dikkat çekti.

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]