Anasayfa / Ekonomi / Haciz işlemi uygulanan tarım arazisi sayısı 6 yılda yüzde 101 arttı

Haciz işlemi uygulanan tarım arazisi sayısı 6 yılda yüzde 101 arttı

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ’un yanıtlaması istemiyle TBMM ’ye verdiği soru önergesinde, 2015-2021 yılları arasında, icra takibine bağlı alacaklar nedeniyle haciz işlemi uygulanan tarım arazilerinin sayılarını sordu.

Bakan Kurum, soru önergesine verdiği yanıtta, 2015 yılında Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi ’ne (TAKBİS) kayıtlı 1 milyon 843 bin 524 tarım arazisine haciz işlemi uygulanırken bu sayının 2021 yılında 3 milyon 709 bin 54 ’e yükseldiği görüldü. Kurum ’un açıkladığı rakamlara göre; icra takibine bağlı alacaklar nedeniyle haciz işlemi uygulanan tarım arazilerinin sayısı, son altı yılda yüzde 101 arttı.

Yeşil, Bakan Kurum ’un açıkladığı verileri değerlendirirken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ’nin Bursa Sektör Toplantısı ’nda söylediği “kapak olsun” sözünü anımsatarak şunları söyledi:

“Tarım ve Orman Bakanı, cumartesi günü katıldığı bir toplantıda diyor ki ‘Üretken alanlarımızı, boş bahçeleri, tarlaları, boş alanları, bunların hepsini ekilen, yetiştirilen alanlara çevireceğiz ’. Arkasından diyor ki ‘Bu ülkede bu yok, o yok diyenlere kapak olsun ’. Sayın Bakan ’a ben de soruyorum; siz, hangi çiftçimize mazot desteği yaptınız, tohum desteği yaptınız, gübre desteği yaptınız? Siz, hangi köylümüze, üreticimize hayvan desteği yaptınız, boş ahırları doldurdunuz? Siz, bırakın boş ahırları doldurmayı, dolu olan ahırlarımızı da boşalttınız. Süt hayvanlarını dahi kesime verdiler.

Biz, bu sorunun peşini bırakmadık. Üç bakanımıza soru önergesi verdik. Bu önergelerimizden bir tanesini Adalet Bakanı ’na, bir tanesini Çevre ve Şehircilik Bakanı ’na, bir tanesini de Tarım ve Orman Bakanı ’na… Ne garip ki sadece Çevre ve Şehircilik Bakanı ’ndan yanıt geldi. 2015-2021 yılı arasında, altı yıllık süreçte kaç tane tarlamızın haciz olduğunu, kaç tane çiftçimizin hacizlik noktaya geldiğini sorduğumuzda; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ’ndan gelen yanıtta deniliyor ki ortalama 2015 yılında 1 milyon 843 bin 524 tarım arazisi haciz olmuş; 2021 yılında 3 milyon 709 bin 54 tarım arazisine haciz işlemi uygulanmış.

Yani altı yılda icralık olup haciz işlemi uygulanan tarım arazileri yüzde 101,19 artış göstermiş. Sadece Ankara genelinde, 2015 yılında yapılan haciz işlemi 64 bin 400 iken 2021 yılında 105 bin 295 olmuş.

Altı yılda Türkiye bu kadar haciz ile baş başa kalırken, çiftçi hacizle, bankayla, kredi borcuyla debelenirken, çiftçinin cenazesi yerde kalmışken bırakın cenazeyi kaldırmayı tam aksine bunları daha da öldürme noktasına getirdiniz. Millet İttifakı ’na sizin ‘kapak olsun ’ dediğiniz bu noktayı halk da size kapak olarak gösterecektir.”

BAKIR TOZU VE KULLANIM ALANLARI

 Bakır en önemli elementlerden biridir. Parlak metalik parlaklığa sahip, dövülebilir ve sünek olan kırmızımsı bir metaldir. Bakır, ısı ve elektriğin iyi bir iletkenidir (elektriksel iletkenlikte sadece gümüş için ikinci). Malleabiltityitesi sayesinde kolayca tabaka, tel ve boru haline getirilir.

Kimyasal adı: Cu

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

 Bakır Tozu Uygulamaları:

·         Anti-botic, antibiyotik ve anti-mantar ajan

·         Yüksek mukavemetli metaller ve alaşımları

·         Yüksek termal iletken malzemeler

·         İçin iletken mürekkep ve macun elektronik baskılı

·         Sinterleme katkı maddeleri ve kondansatör malzemeleri

·         Yağlayıcılar

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

KULLANIM ALANLARI

Bakır tozları yüksek fiziko-kimyasal özellikleri sayesinde birçok teknolojik alanda kullanılmaktadır,

Bakır tozu başlıca Sinter bronz fren balata üretiminde, demir tozu ile karıştırılarak sinter parça üretiminde, elmas kesici takım üretiminde, elektrik iletkeni olarak, termal iletken olarak, reçineli fren balatalarında, elektronikte manyetik radyasyon kalkanı olarak, dekoratif uygulamalarda ve birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,,pars kalay sökücü

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.hasatdergisi.com

Hakkında

Diğer Haber

Kral suyu nedir, ne işe yarar?

Pek çok madde kolay asitlerde çözülebilse de bazı maddelerin çözünmesi çok zordur. Bu maddeler için …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]