Anasayfa / Genel / Göç İdaresi’nden ‘İstanbul’da 39 ilçede yabancılara oturum izni durdu’ haberine yalanlama

Göç İdaresi’nden ‘İstanbul’da 39 ilçede yabancılara oturum izni durdu’ haberine yalanlama

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da 16 milyona yakın insan yaşıyor. Resmi verilere göre kentteki yabancı nüfusu ise 1.2 milyon.

İçişleri Bakanlığı, Ekim 2022’deki kararıyla İstanbul’un 10 ilçesinde oturum izinlerini durdurmuştu.

Milliyet’ten Ferit Zengin’in haberinde oturum izni verilmemesi uygulamasının geçen mart ayında 39 ilçeyi kapsayacak şekilde genişletildiği iddia edildi.

Buna göre oturum izni, can güvenliği, sağlık, eğitim ve uluslararası ticaretten kaynaklı hak gibi zorunlu hallerin haricinde verilmiyor.

Yalanlama geldi

Göç İdaresi Başkanlığı’nın sosyal medya hesaplarından paylaşılan açıklamasında iddialar üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla Başkanlıkça açıklama yapılması ihtiyacı duyulduğu belirtildi.

Göç İdaresi Başkanlığının, mekansal yoğunlaşmanın önüne geçilmesi amacıyla dönemsel olarak illerde gerek mahalleler gerekse ilçeler nezdinde yabancı nüfusuna ilişkin yoğunluk analizlerini yaptığı, bunu seyreltmeye yönelik tedbirler aldığı ifade edilen açıklamada; bu kapsamda, İstanbul’un 2019’da geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin kayıt işlemlerine kapatıldığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “2021 yılı ocak ayında İstanbul’un Fatih ve Esenyurt ilçeleri yeni ikamet izni başvurularına kapatılmıştır. 2022 yılı ekim ayında yapılan değerlendirme sonucunda, Fatih ve Esenyurt ilçelerinin yanı sıra Avcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Bağcılar, Esenler, Küçükçekmece, Sultangazi ve Zeytinburnu ilçeleri de yeni ikamet izni başvurularına kapatılmıştır.

1.169 mahallede yabancı oranı yüzde 20’den fazla

1 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla tüm illerimizde, yabancı yoğunluğunun Türk vatandaşı nüfusuna oranla yüzde 20’yi aştığı toplam 63 ilde 1169 mahalle yeni yabancı kaydına kapatılmış olup İstanbul ilimizde kapalı mahalle sayısı 54’tür.”

Açıklamada şunlar da kaydedildi: “Açıklamadan anlaşılacağı üzere İstanbul ilimizde 39 ilçenin ikamet iznine kapatıldığı iddiaları gerçeği yansıtmamakta olup halihazırda 10 ilçe yeni ikamet izni başvurusuna kapalı durumdadır. Mekansal yoğunlaşmaya yönelik izleme ve değerlendirme çalışmalarımız devam etmektedir.”

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]