Anasayfa / Genel / “Gıdada KDV uygulamasına son verilmeli”

“Gıdada KDV uygulamasına son verilmeli”

TESK Başkanı Palandöken, birçok gıda ürününde farklı kdv oranları olduğunu  belirterek, gıdada toptan KDV’nin yüzde 1, perakende KDV’nin yüzde 8 olmasının esnafı mağdur ettiğini söyledi.

 Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, birçok gıda ürününde farklı KDV oranları bulunduğuna işaret ederek,“Mağduriyetlerin önlenmesi için gıda ürünlerindeki farklı KDV oranı uygulamasına bir an önce son verilmeli” dedi. Gıda ürünleri toptan alındığında yüzde 1 olan KDV oranının perakende satışta yüzde 8’e kadar çıktını vurgulayan Palandöken, özellikle lokantacı esnafının farklı KDV oranlarından olumsuz etkilendiğini belirtti.

Palandöken, gıda ürünlerindeki farklı KDV uygulamalarının son bulmasını yeni yönetimden beklediklerinin altını çizerek, şunları söyledi: “Gıda ürünlerinin toptan ve perakende satışındaki farklı KDV oranı uygulaması çok sayıda soruna neden oluyor ve esnafı mağdur ediyor. Mağduriyetlerin önlenmesi için gıda ürünlerindeki farklı KDV oranı uygulamasına bir an önce son verilmeli. Kuruyemişi toptan satınca yüzde 1, perakende satınca yüzde 8, kuruyemiş ürünlerinin üzerini soya veya şekerle kaplayınca yüzde 18 KDV oranı var. Unu yüzde 1 KDV ile alıp ekmek yaparak satarsanız yine yüzde 1 ancak simit yaparak satarsanız yüzde 8 KDV uygulanıyor. Gıdada farklı KDV oranı uygulaması yalnızca Türkiye’de var. Bu karışıklığın önüne geçmek için tüm gıda ürünlerinde KDV oranı yüzde 1 olmalı. Oranları eşitlenirse sorunlar da çözülmüş olacak.”

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]