Anasayfa / Haberler / Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:Kimse Endişe Etmesin

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:Kimse Endişe Etmesin

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kırmızı et ve hububatta herhangi bir sıkıntı olmadığını belirterek, “Kimse endişe etmesin. Herhangi bir spekülatif değerlendirme karşısında denetimlerimiz devam ediyor” dedi.

Bakan Çelik, İstanbul’da Uluslararası Tarım Sigortaları Sempozyumunda, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diledi.

“Ramazanda et fiyatları nasıl olacak?” şeklindeki soru üzerine ramazandaki tüketim alışkanlıklarının farklılık gösterdiğine dikkati çeken Çelik, her ramazan ayı öncesinde benzer soruların gündeme geldiğini ifade ederek, şunları kaydetti.

“Tarım ürünleri açısından, etten süte, sebzeden meyveye bütün bitkisel üretimden hayvansal üretime kadar, bütün ürünlerle ilgili arzda herhangi bir sıkıntının olmadığını açıkça ifade etmek istiyorum. Yeteri kadar üretim, fazlasıyla var, özellikle et için ifade ediyorum. Elimizde, stokumuzda 1 milyon 300 bin besi hayvanı var. Ayrıca Bosna’dan, dost ülkeden destek amaçlı aldığımız 6 bin ton civarındaki et var. Türkiye’ye gelmeye başladı. Avrupa Birliğinden almamız gereken 15 bin ton etin 10 binin ihalesi bugün gerçekleşiyor. Bu anlamda kırmızı ette herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Hububatta da herhangi bir sıkıntı yok. kimse endişe etmesin. Herhangi bir spekülatif değerlendirme karşısında denetimlerimiz devam ediyor. Onlara da fırsat vermeyeceğiz.” diye konuştu.

Çelik, gıda denetim uzmanlarının Türkiye’nin dört bir yanında çalışmalarını sürdürdüğünü ve sağlıksız bir gıdanın piyasada olmaması için yoğun gayretin içinde olduklarını ifade etti.

– “Pide fiyatlarında artış yok”

Ramazan pidesine ilişkin bir soru üzerine ise Bakan Çelik, “İlgili oda başkanları açıklama yaptılar. Herhangi bir artış olmayacağını söylediler. Artışı gerektirecek bir neden yok ortada. Talebi karşılayacak kadar arzınız olduğuna göre, girdilerde fiyat oynaması olmadığına göre, bir artış olmasını zaten beklemiyoruz.” diye konuştu.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]