Anasayfa / Haberler / Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik in Açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik in Açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında bugüne kadar 42 ilde, faydalanıcı katkılarıyla birlikte toplamda 7 milyar lirayı bulan yatırım gerçekleştirildiğini ve yaklaşık 51 bin kişiye istihdam sağlandığını bildirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında bugüne kadar 42 ilde, faydalanıcı katkılarıyla birlikte toplamda 7 milyar lirayı bulan yatırım gerçekleştirildiğini ve yaklaşık 51 bin kişiye istihdam sağlandığını bildirdi. Çelik, programın ikinci döneminde 801 milyon avrosu Avrupa Birliği’nden olmak üzere, ulusal katkıyla birlikte toplamda yaklaşık 1 milyar avroluk kaynak kullanıma sunulacağını ifade etti.

Bakan Çelik, IPARD-II Programı’nın ilk başvuru çağrı ilanına yapılan başvurular ve bugüne kadarki uygulamaların sonuçlarını açıkladı.

Faruk Çelik’in verdiği bilgilere göre, Avrupa Birliği’nin aday ülkelere yönelik Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında ilki 2011’de uygulanmaya başlanan IPARD kapsamında bugüne kadar 10 bin 742 projeye yaklaşık 3,5 milyar lira hibe desteği sağlandı.

Destekler sayesinde 42 ilde, faydalanıcı katkılarıyla birlikte toplamda 7 milyar lirayı bulan yatırım gerçekleştirildi ve yaklaşık 51 bin kişiye istihdam sağlandı.

Bu yıl, 2020’ye kadar sürecek IPARD Programı’nın ikinci dönemine girildi. Bu yeni dönemde tarım ve gıda sektörlerinin sürdürülebilir modernizasyonuna ve kırsalda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesine yönelik desteklere yeni yatırım alanları ve artan hibe oranları ile devam edilecek. 801 milyon avrosu Avrupa Birliği’nden olmak üzere, ulusal katkıyla birlikte toplamda yaklaşık 1 milyar avroluk kaynak kullanıma sunulacak.

İkinci dönemdeki destekler

IPARD II Programı’nda, ilk programda desteklenen yatırım alanlarına manda sütü ve manda eti üretimi, yumurta tavukçuluğu ve kaz yetiştiriciliği de eklendi. Hayvancılık alanındaki bu hibe desteklerinin üst sınırı yüzde 65’ten yüzde 70’e çıkarıldı.

Kırsalda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesini amaçlayan arıcılık, bitkisel üretim, yerel ürünlerin işlenmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına verilen destek oranı yüzde 50’den yüzde 65’e yükseltildi. Bu alandaki faaliyetlere makine parklarının kurulumu ve yenilenebilir enerji yatırımları da eklendi. Ayrıca bitkisel üretim kapsamında tıbbi-aromatik bitki, süs bitkisi ve fidan yetiştiriciliğinin yanında artık mantar yetiştiriciliği de desteklenecek.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından IPARD-II Programı’nın ilk başvuru çağrı ilanına gelen başvurulara ilişkin bilgiler şöyle:

Süt, kırmızı et ve kanatlı eti üretimi ile yumurta tavukçuluğunu kapsayan hayvansal üretim alanında 2 bin 345 başvuru alındı. Talep edilen destek tutarı yaklaşık 3 milyar lira, gerçekleştirilmesi planlanan yatırım tutarı ise yaklaşık 5 milyar lirayı buldu.

Etin, sütün, meyve-sebzenin ve su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik olarak 135 başvuru yapıldı. Bu başvurular için talep edilen destek tutarı yaklaşık 212 milyon lira, yatırım tutarı ise 467 milyon liraya karşılık geldi.

Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme sektörlerinde ise 6 bin 306 başvuruda bulunuldu. Başvurularda talep edilen destek miktarı 1,2 milyar lira, gerçekleştirilmesi planlanan yatırım tutarı yaklaşık 2 milyar lira oldu.

“Kırsal kalkınma hamlesi daha ileriye taşınacak”

Bakan Çelik, IPARD prosedürlerine uygun olarak gerekli inceleme, kontrol ve analiz süreçleri ile sıralama kriterlerine tabi tutulduktan sonra kaliteli projelerin desteklenmek üzere belirleneceğini belirtti. Çelik, şunları kaydetti:

“Gerçekleşecek yatırımlar ile ülkemizin kırsal kalkınma hamlesinin daha ileriye taşınacağına, hayvansal üretimde gıda arzının daha istikrarlı bir hale geleceğine, kırsal alanlarda istihdam ve iş imkanları sağlanarak kente göçün biraz daha azalacağına inanıyoruz.

Ayrıca IPARD-II programı kapsamında hazırlıklarını yürüttüğümüz çalışmalarla yeni dönemde kırsal kalkınmada yerel katılımın sağlanacağı, çevreye duyarlı tedbirlerin uygulanacağı projeler ile yerel yönetimler ve bazı birliklerin yenilenebilir enerji yatırımları da desteklenecek.
IPARD-II Programı’nın ve yaklaşık 1 milyar Avro civarındaki kaynağın ülkemiz çiftçilerine, üreticilerine hayırlı olmasını diliyorum.”

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Sodyum Molibdat nedir?

Sodyum molibdat, kimyasal formülü Na₂MoO₄ olan beyaz kristal bir tuzdur. Bu bileşik, endüstriyel, kimyasal ve …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]