Anasayfa / Ayın Konusu / Fındık üreticisine hasat uyarısı

Fındık üreticisine hasat uyarısı

Giresun Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin fındık hasadı öncesi üreticilere uyarılarda bulundu.

Fındık hasadının tam olgunlaşmadan toplanılmaması, harmanlanması ve çuvallanması konularında üreticileri bilgilendiren Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Şahin, Türkiye’nin en önemli ihraç ürünlerinden biri olan ve büyük ekonomik değere sahip fındığın hak ettiği değeri bulabilmesi, kalite ve itibarının zedelenmemesi için hasat dönemi bir takım konulara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Şahin,kesinlikle yetkililerin belirlediği tarihe göre fındık hasadı başlaması gerektiğinin altını çizdi.

Şahin, şu açıklamalarda bulundu:

“Fındıkta olgunlaşması zuruf diplerinin kızarmaya başlamasıdır. Hasat öncesi mutlaka bahçenin içi temizlenmelidir. Çünkü fındıkta otların arasına düşen fındık kaybının önlenmesi gerekir. Fındık hasadında tavsiyemiz yerden toplanmasıdır. Yerden toplamak hem maliyeti düşürür hem de fındık dallarının zarar görmesi engellenir. Bir kişi daldan 10 kilogram fındık toplayabilirken, yerden 3040 kilograma kadar çıkabilir. Bu maliyetin düşmesi anlamına gelir. Yine daldan toplanırken dallar kırılır ve fındık verimi yapan gözeler zarar görür ki bu gelecek yıl için zarar demektir. Bu açıdan fındığın yerden toplanmasını tavsiye ediyoruz”

Hasat döneminde ve sonrasında alınabilecek önlemler hakkında da bilgi veren Şahin, “Bahçede bulunan ve farklı zamanlarda hasat olgunluğuna gelen farklı çeşitler, hasat olgunluğuna göre ayrı ayrı hasat edilmelidir.Hasat, yerden ve fındıklar tam olgunlaştıktan sonra yapılmalıdır” dedi.

Toplanan fındıkların jüt çuvallar içerisinde, aynı gün harmana getirilmesi gerektiğini söyleyen Şahin, Kesinlikle naylon çuvallar içinde ve sıkışık bir vaziyette bekletilmemesi gerektiğini. Çünkü bunun sonucunda küflenme ve çürümenin başlayacağını söyledi.

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]