Anasayfa / Ekonomi / Fındık Üreticisi Kaygı İçinde

Fındık Üreticisi Kaygı İçinde

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne fındık alım yetkisi verildiğini hatırlatan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yeni sezona 3 ay gibi bir süre kalmasına rağmen alımla ilgili bir çalışma göremediklerini belirterek, bunun da üretici açısından kaygı verici olduğunu söyledi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne fındık alım yetkisi verildiğini hatırlatan  Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yeni sezona 3 ay gibi bir süre kalmasına rağmen alımla ilgili bir çalışma göremediklerini belirterek, bunun da üretici açısından kaygı verici olduğunu söyledi.

Fındık fiyatındaki belirsizliğin sürdüğünü ve serbest piyasada 10 lira civarındaki fındık fiyatının en az 15 lira olması gerektiğinin altını çizen Karan, “2015-2016 fındık sezonunda gerçekleştirilen spekülasyon fındık tarihinde yapılmamış ve üretici bu kadar mağdur edilmemişti. Fındık fiyatının 15 liradan 9 liraya kadar düşmesini sebebi emanete verilmesi değildir. Sadece bir bahanedir. Fındık fiyatının düşmesinin tek sebebi tekelleşmedir. En başından beri gerçek budur. Aslında sektörün tüm paydaşları bunu çok iyi bilmekte, ancak herkes topu taca atarak, üretici ve Ziraat Odaları’nı suçlamaktadır.  Türkiye’de fındık tekelleşiyor, fiyatı birileri kontrol ediyor. O birileri de aklınca üreticiyi cezalandırıyor. Ziraat Odaları olarak alın terimizi kontrol altına almak isteyenlerle karşı mücadelemiz sonuna kadar sürecek. Ürünümüzü tekelcilerin iki dudağı arasına bırakmayacağız. Bu sezon her ne kadar onlar kazanmış, istediklerini gerçekleştirmiş gibi görünse de, üreten hiçbir zaman kaybetmez. Keser döner sap döner, bir gün gelir hesap döner” dedi.

GÖZLER ÇOTANAK SAYIMINDA

Nurittin Karan, 2016 tahmini fındık rekoltesinin tespiti için Haziran ayında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çotanak sayımı yapılacağını hatırlattı. Sayımın ardından açıklanacak rekoltenin doğru ve gerçekçi olacağını dile getiren Karan, Ziraat Odaları’nın bunda katkısının büyük olduğunu belirterek geçtiğimiz yıllarda yaşanan rekolte kargaşasının da son bulacağını ifade etti. Karan, rekoltenin bu yıl oldukça düşük gerçekleşmesini beklediklerini de kaydetti.

“TARIM KREDİ KOOPERATİFİ’NİN FINDIK ALIM POLİTİKASINI BELİRLEMESİNİ BEKLİYORUZ”

Hükümet tarafından  Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne fındık alım yetkisi verildiğini hatırlatan Karan, yeni sezona 3 ay gibi bir süre kalmasına rağmen alımla ilgili bir çalışma göremediklerini, bunun da üretici açısından kaygı verici olduğunu söyledi. Fındık fiyatındaki düşüşün ardından üretici lehine yapılan tüm açıklama ve girişimlerin havada kaldığını ifade eden Karan, hasat öncesi somut adımlar atılmasını istedi, üreticinin bir mağduriyet daha yaşamaması için Tarım Kredi Kooperatifi’nin fındık alım politikasını bir an önce belirlemesini beklediklerini dile getirdi.

“DON, FIRTINA DERKEN BİR DE KANSER MUSALLAT OLDU”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, mevsimsel değişikliklere bağlı olarak yeni mahsule, zirai don ve fırtınadan sonra şimdi de, ‘fındığın kanseri’ olarak nitelendirilebilecek küllenme hastalığının musallat olduğuna işaret etti, hastalığın kanser virüsü gibi hızla yayıldığını ve bir önlem alınamazsa ürünün büyük tehdit altında olduğunu sözlerine ekledi.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]