Anasayfa / Ekonomi / Fındık toplama işlemi bitti TMO’dan sessizliğe büründü

Fındık toplama işlemi bitti TMO’dan sessizliğe büründü

Karadeniz Bölgesinde fındık toplama işlemi bitti. Üretici bir yandan fındığını kuruması için güneşe sererken, bir yandan da Toprak Mahsulleri Ofisi’nden gelecek fiyatı beklemeye başladı. Bazı üreticiler ise açıklanmayan fındık fiyatlarına tepki göstererek, ”Hükümet tüccara para kazandıracak diye üretici mağdur oluyor” dedi.

Ağustos ayı başlarında bahçeye giren üreticiler fındık toplama işlemini bitirdi. Ancak TMO hala daha fındık fiyatını açıklamadı.

Topladıkları fındıkları kurutmak için harmanlarda güneşe seren üreticiler, TMO’nun bir önce fındık fiyatını açıklamasını beklemeye başladı.

Ancak bazı üreticiler Güneydoğu illerinden ve Gürcistan’dan gelen işçilerin paralarını ödemek için fındıklarını satmak zorunda kaldı. Karadeniz bölgesinde serbest piyasada fındığın fiyatı 10.50 ile 13.50 TL arasında değiştiği belirtildi. Kocaeli,Akçakoca,Düzce’de 10.50’den satılan fındık Samsun’da 11, Giresun’da ise 13.50’den satılıyor.

Fındığı kurutmak için harmana seren çiftçi ise hükümetin bir an önce fındık fiyatını açıklamasını beklediklerini dile getirerek,
”TMO hala daha fiyat açıklamayarak ne yapmaya çalışıyor anlamadık. Fındığımızı yok pahasına tüccara satmak istemiyoruz. Ancak bazı üreticiler işçilerin parasını ödemek için fındıklarını satmak zorunda kaldı. Bu gidişle hükümet tüccara para kazandıracak. Biz üreticiler ise yine mağdur olacağız” diye konuştu.(Sözcü)

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ALUMİNYUM TOZU KULLANIM ALANLARI

Alüminyum Tozu, kendine has özellikleri ile çok çeşitli sektörlerde yüzlerce farklı ihtiyacı karşılamak için kullanılmaktadır. …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]