Anasayfa / Ekonomi / Fatura tahsilatları 1 Temmuz’dan itibaren başlıyor! Borcu olanların elektrik ve doğal gazı kesilecek

Fatura tahsilatları 1 Temmuz’dan itibaren başlıyor! Borcu olanların elektrik ve doğal gazı kesilecek

Elektrik Yayılma Hizmetleri Derneği (ELDER) Idare Heyeti Başkanı Serhat Çeçen, yazılmış açıklamasında, Resmi Gazete’de yayımlanan “Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Elektrik ve Doğal Gaz Tüketim Bedellerinin Tahakkuk veya Tahsilatlarının Ertelenmesi Hakkında Yönetmelik” ile ilgili kamuoyunda hatalı bir algılama oluşabileceğini kaydetti.

Yönetmelikteki detayları ifade eden Çeçen, “Fatura askıya alma ve tahsil edilemeyen bedellere ilişkin finansman maliyeti uygulaması, facia durumunda genel hayata etkin olacak şekilde zarar görebilen ve oturulamaz ayla gelen yerlerde geçerli olacak. Yönetmelikte görüleceği üzere afetten doğacak zararın aracısız olarak binaları, tesisleri ve altyapıları etkilemesi gerekmektedir. Bundan dolayı salgın hastalık halinin ilgili mevzuat ve kanun kapsamında belirli yıkım hallerinden sayılamayacağı belirtilmiştir. Bu koşul ülkemizin ve bütün dünyanın içinde bulunduğu Kovid-19 sürecini kapsamamaktadır” ifadelerini kullandı.

FACIA DURUMUNDA ASKIYA ALMA YAPILIYOR

Çeçen, laf konusu yönetmeliğin 1’inci maddesinde ilgili afetlerin açıkça belirtildiğini anımsatarak, ertelemenin hayata geçirilebilmesi için yer sarsıntısı, yangın, sel, yer kayması, kaya düşmesi, çığ ve güya afetlerin laf konusu olması gerektiğini belirtti.

Bedensel yapılara hasar verici nitelikte jeolojik, meteorolojik ve toprak altı faaliyetlerden kaynaklanan afet türlerinin bu kapsama girdiğini vurgulayan Çeçen, “Fakat salgın rahatsızlık maddi yapılara değil halk müziği sağlığına zarar veren bir mücbir sebep halidir” değerlendirmesinde bulundu.

“TEMMUZ’DAN İTİBAREN ALIŞILAGELMIŞ IŞLEM İŞLEYECEK”

Çeçen, ilgili mevzuat zarfında mümkün facia durumlarında tedarik şirketlerinin faturadan kaynaklı finansman maliyetinin geç kalma zammını geçmemek üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanmasına Cumhurbaşkanlığı kadar karar verilebileceğini anımsatarak, şöyle devam etti:

“1 Temmuz’dan itibaren normalleşme sürecine geçilerek, mevzuatta yer alan ve geçici olarak durdurulan düzenlemelerin uygulamasına kalınan yerden devam edilecek. Bu sebeple tüketicilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına tüketime ilişkin bildirimlerini peşine düşüp takip etmeleri son derece manâlı. Elektrik dağılım sektörü olarak, Kovid-19 döneminde planlı kesintileri askıya alarak, vatandaşın esas ihtiyacı olan elektrik hizmetine ulaşması için var gücümüzle çalıştık. Normalleşme süreciyle, kaliteli ve sürekli elektrik dağıtım hizmeti için yatırımlarımız kaldığı yerden devam edecek. Kovid-19 salgınının hayatımızı etkilediği süreçte, hayati tartı taşıyan sektörümüz bütün önlemlerini alarak 7/24 egzersiz esasına dayanarak hizmet verdi. Bu süreçte sağlık kuruluşlarımıza öncelik vererek elektrik ihtiyaçlarının mümkün arızalardan etkilenmeksizin ivedilikle karşılanması için alıştırma arkadaşlarımızla birlikte emek verdik. Bundan sonraki süreçte de vatandaşlarımızın kaliteli ve aralıksız elektrik erişimi için bilhassa şebekelerimizi yenileyerek hizmet kalitemizi daha da yukarı taşıyacağız.”

Fatura tahsilatları 1 Temmuz'dan itibaren başlıyor! Borcu olanların elektrik ve doğal gazı kesilecek

Kaynak: AA

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]