Anasayfa / Ekonomi / Evini atölyeye çeviren 6 çocuk annesi, yün yorgan dikerek aile bütçesine katkı sağlıyor

Evini atölyeye çeviren 6 çocuk annesi, yün yorgan dikerek aile bütçesine katkı sağlıyor

Ağrı’nın Hürriyet Mahallesi‘nde Cahide-Hikmet Yıldız çifti, çocuklarına daha iyi bir gelecek karşılamak için evlerinin bir odasını meslek yerine çevirdi. Senelerdir kendine, evine yaptığı yün yatak, yorgan ve yastık ve el işi ürünlerin bu defa satışını yapmaya başlayan 6 çocuk annesi Cahide Yıldız (36), işlerinin iyi olduğunu söyledi. İki ay önce kurduğu ev atölyesinde kızlarının da kendisine yardımcı olduğunu bildiren Cahide Yıldız, “Eşim tesisatçı olarak çalışıyor. En büyüğü 18 en küçüğü 4 yaşında üçü erkek toplam altı çocuğumuz var. Çocuklarımın tümü okula gidiyor. Bu yüzden eşim maddesel anlamda zorluk çekiyordu. Ben de bu konuda eşime destek olmak istedim. Aklımıza böyle bir zihin geldi. Eşimle birlikte karar verdik. Önceden yün yorgan ve yataklar fazla artı istek ediliyordu. Fakat şimdilerde kimse yapmayıp hazıra kaçıyor. Olur Ya de fazla sıkıcı olduğu için kimse artık yapmıyor fakat ben yapmaya karar verdim” diye konuştu.

Evini atölyeye çeviren 6 çocuk annesi, yün yorgan dikerek aile bütçesine katkı sağlıyor

YÜNÜYLE BERABER TANESİ 200 TL

Koronavirüs salgını nedeni ile düğünler ertelenince siparişlerin azalmasına karşın yün yorgan ve yataklara talebin baştan arttığını gösteren Yıldız, “Memleketimizin kışı uzun ve soğuk. Her ne kadar ahali hazıra yöneldiyse de yünün dinç olması ve sıcak tutması sebebiyle istek ediliyor. Istek epeyce fazla. Biz de bu şekilde başladık. Yaptığımız yün yorganlarını eski usul dikiş şeklinde değil de kendi yaptığım daha hoş örneklerle dikiyorum. Yeni modern desenleri de kullanıyorum. Lakin hepsini elle dikiyorum. Çoğunu yeni cihaz dikimlerinden alarak yün yorganlarına uyarlıyorum. Hiç bir şekilde bu yorganları makina ile dikmiyorum. Bu yüzden daha fazla talep ediliyor. Bu sene koronavirüsten nedeniyle eksik istek aldık şu ana kadar. İş yerimizi iki ay önce açtık. İnşallah bu salgın bitince aşırılık yaşanır. Çoğunlukla bu yün yorgan ve yatakları yeni evlenen gençlerimize çeyiz olsun diye istiyorlar. O yüzden hastalıktan dolayı düğünler durunca istek de azaldı. Lakin normalleşmeyle birlikte düzelecek inşallah. acilen da buna rağmen talep iyi sayılır. Yünü onlara ait tanesi 85 TL’den günde iki yorgan dikiyorum. Tümü bana ait 200 TL’yi buluyor” dedi.

Evini atölyeye çeviren 6 çocuk annesi, yün yorgan dikerek aile bütçesine katkı sağlıyor

KAYNANASI VE ANNESİNDEN ÖĞRENDİ

Ağrı’da tarım ve hayvancılık ön planda olduğu için yorgan ve yatak gerçekleştirmek için yün tedarik etmekte zorlanmadıklarını ifade eden Yıldız, “Malzemelerin çoğu batı memleketlerden geliyor. Bu yönü ile kaliteli güzel bir şey ortaya dahil etmemek nedeniyle kullandığımız kumaş ve şilteleri dikkatle seçiyoruz. Yün yönü ile de memleketimiz varlıklı. Yünü buradan tedarik ediyoruz. Köyde hayvancılık yapanlardan alıyoruz. Çoğu vakit bize lekeli geliyor. Bu yünleri burada kendim yıkıyorum, temizliyorum. Çırptıktan daha sonra da yorgan haline getirip satıyorum. Kimi müşterime getirdiği yünü hazırlayıp veriyorum kimine de kendi aldığım yünden yapıyorum. Bu işi kaynanam ve annemden öğrendim. bununla birlikte bu işin unutulmasını da istemiyorum. O yüzden de karar verdim” diye konuştu

Evini atölyeye çeviren 6 çocuk annesi, yün yorgan dikerek aile bütçesine katkı sağlıyor

“KADIN İSTERSE HER ŞEYİ YAPAR”

Bölgede kadınların, iş hayatına atılmalarının önündeki engellere uyarı çeken Cahide Yıldız, iş yeri açmakta kendisine eşinin büyük desteği olduğunu belirtti. Kurduğu iş yerini büyütmek amacıyla devletin girişimcilere sunduğu bir takım desteklerden adet edinmek istediğini kaydeden Yıldız, şunları söyledi: “Eşimin desteği ile evimizin bir odasını atölyeye çevirdik. Eşimin desteği olmasaydı burayı açamazdım. Malum bizim memlekette kadınların çalışmasına böylece müsade verilmiyor. Bu işimi ilerleyen zamanlarda büyütmek istiyorum. derhal da elemana ihtiyacım var. Oysa yeni ve maddi imkanım yetmediği için eleman alamıyorum. Benimle amaçlamak isteyenler olsa bile alamıyorum. Ama ilerleyen zamanda benim gibi ihtiyacı olan dört kadını yanıma olmak istiyorum. Bunun için desteğe ihtiyacım var. Bir Takım destekleme kurslarına katılmayı düşünüyorum. Devlet desteği de alabilirsem hem işimi geliştireceğim ayrıca de bu mesleği sağlıklı bir şekilde yaşatmış olacağız. şimdi çocuklarımın yardımıyla çalışıyorum. İleride okullar açılınca tek kalacağım. Buradan bütün kadınlara sesleniyorum. Ellerinden gelen her işi yapsınlar ve bırakmasınlar. Çünkü gerçekte kadınlar isterse her işi yapar.”

Evini atölyeye çeviren 6 çocuk annesi, yün yorgan dikerek aile bütçesine katkı sağlıyor

Kaynak: DHA

Hakkında

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]