Anasayfa / Haberler / ‘Ekonomik şiddete karşı kooperatifleşme’

‘Ekonomik şiddete karşı kooperatifleşme’

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, hayat pahalılığı ve hızlı fiyat artışlarının “ekonomik şiddete” dönüştüğünü açıkladı. Sümer, bu şiddetin sona ermesi için “Üretici ve tüketici kooperatifleri kurulmalı, bu alandaki mevzuat gözden geçirilmeli, bürokrasi azaltılarak kurulacak kooperatiflere her türlü destek sağlanmalıdır” önerisinde bulundu.

Hayat pahalılığı ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Sümer, “Halkın yüzde 60’dan fazlası yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Tüketiciler yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenememektedir. Küçük çiftçi ve üretici ise, yem, gübre, tohum, ilaç gibi ithal girdiler, mazot fiyatlarından başını alamamakta, ürünü yok pahasına komisyoncuya, tüccara, aracıya kaptırmaktadır. Bu durum ülkemizde ekonomik şiddetin göstergeleridir” diye konuştu.

ekonomik-siddete-karsi-kooperatiflesme-509918-1.

Ekonomik şiddete en fazla yoksulluk sınırının altında yaşayan geniş toplum kesimlerinin maruz kaldığını söyleyen Sümer, “Bu kesimler desteklenmeli, mevcut yurt kaynakları üretimde ve tüketimde etkin kullanılmalıdır. Bunun yolu ise üretimde verimlilik, tüketimde ise bilinçliliktir” dedi.

Sümer, halkı derinden etkileyen ekonomik şiddetin önlenmesi için şu önerilerde bulundu:

“Piyasa gözetim ve denetimleri artırılmalı, stokçuluk ve spekülasyon önlenmelidir. Sebze, meyve ve temel gıda maddelerinin üretiminden tüketimine giden yol kısaltılmalı, ilgili bakanlıklar ve yerel yönetimler devreye girerek gerekli düzenlemeleri yapmalıdır. Üretici, tüketici, kamu ve özel sektör işbirliğinde yerli malı kullanımı özendirilmelidir. Kamu kurum ve kuruluşlarında savurganlık anlamına gelebilecek harcamalardan kaçınmalı, sağlanacak tasarruflar, sanayide ve tarımda üretime aktarılmalıdır.”(Birgün)

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]