Anasayfa / çevre / Edirne’nin tarım arazileri tehlikede

Edirne’nin tarım arazileri tehlikede

Edirne’de tarım arazileri üzerinde yapılaşmayı artıracak çevre düzeni plan değişikliğine yapılan itirazlar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından reddedildi.

Edirne ili 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planı değişikliği Edirne İl Genel Meclisi’nde ekim ayında kabul edildi. Meclis’te alınan kararın ardından askıda olan plana karşı Edirne Kent Konseyi, Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) Edirne İl Koordinasyon Kurulu (İKK), SOL Parti ve Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği üyeleri itiraz dilekçesi verdi.

Tarım alanlarında plansız yapılaşmaya yol açacak olan değişikliğe yapılan itirazlar ise reddedildi. TMMOB Edirne İKK adına itiraz eden Yılmaz Eren, tarımsal alanların yapılaşmasının önünün açıldığını dile getirerek “Ne yazıkki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yapılan yüzlerce itiraz kabul görmemiş, itirazlarımız reddedildi. Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu olmak üzere bu konudaki yasal mevzuat dikkate alınmadı” dedi.

Plan revizyonunun hukuka aykırı olduğunu söyleyen Eren, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu plan revizyonunun uygulanması ulusal çıkarlarımıza, meralarımıza, topraklarımıza, sularımıza ve doğal çevreye zarar vermesi kaçınılmazdır. Daha önce yargı tarafından iptal edilen Tarımsal Organize Bölgelerin ve Tarımsal Alt Bölgelerin amaç ve ilkeleri, bu plan değişikliği ile hayata geçirilmekte ve çok uluslu şirketlerin binlerce dönümlük verimli arazilerin kapatılarak entegre tarımsal üretim yapmalarının yolu açılmakta.”
Eren, Edirne ve Trakya topraklarının yağmalanmasına izin vermeyeceklerini belirterek mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Çiftçiler desteklerin artırılmasını bekliyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, desteklerin düzenli verilmesi ve üretim döneminden …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]