Anasayfa / Dünya / Dvorkoviç: kasım2017-nisan 2018 tarihleri arasında Türkiye’den domates ithal edilebilir.

Dvorkoviç: kasım2017-nisan 2018 tarihleri arasında Türkiye’den domates ithal edilebilir.

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, domates suyu, sos gibi işlenmiş ürünler için Kasım 2017- Nisan 2018 arasında Türkiye’den domates sevkiyatının yapılmasına izin verilebileceğini söyledi.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF 2017) konuşan Dvorkoviç, domateslerin Rus pazarında işlenmesi için kasım-nisan döneminde Türkiye’den domates ithalatının yapılabileceğini belirtti.

Dvorkoviç şunları söyledi: “Öncelikle, Türk domatesleri Rus pazarında mevcut. Tahminlerimize göre, yüzde 20’lik kısmı başka ülkeler üzerinden sevk ediliyor. Bunu görüyoruz ve bu konuyu Türkiye ile ilişkilerimizde ciddi bir şekilde ele almıyoruz. Görüşmelerimiz devam ediyor, yani yasal sevkiyatlar var. Domatesleri sos, domates suyu gibi ürünlerin üretiminde kullanan firmalar için ürünün ucuz olması önemli. Bu yıl belirli dönemlerde Rus üreticilere zarar vermeden sevkiyatları nasıl gerçekleştirebileceğimizi inceliyoruz.”

‘Sevkiyatların hangi dönem mümkün olabileceği’ sorusunu yanıtlayan Dvorkoviç, şöyle devam etti: “Rus üreticilerin en çok Kasım 2017-Nisan 2018 döneminde domates eksikliği yaşadığından, o döneme kadar görüşmeler gerçekleştirip konuya çözüm bulmaya çalışacağız. Bu anlamda çok fazla bir aciliyet yaşamıyoruz, başka ülkelerden de sevkiyat gerçekleştiriyoruz. Ancak Türk domatesleri daha ucuz ve üreticiler için daha kârlı.”

Dvorkoviç, bu yönde görüşmelerin yaz aylarında gerçekleştirileceğini ve bir çözüm bulunabileceğini düşündüğünü belirterek “Çok büyük bir hacim beklemiyoruz, anlaşsak bile kısıtlamalar her türlü olacak” dedi.

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı’nın (Rosselhoznadzor) Türk şirketlere yönelik denetimlerini sürdüreceğini ve kademeli olarak kaldırılacağını söyleyen Dvorkoviç, şunları kaydetti: “Yalnızca domates ve Rosselhoznadzor kararı doğrultusunda getirilen yasaklar kaldı. Rosselhoznadzor Türk şirketlerini denetlemeye devam edecek ve kademeli olarak bu şirketlerin ürünlerinin Rusya pazarına girmesine izin verecek.”

 

 

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Kral suyu nedir, ne işe yarar?

Pek çok madde kolay asitlerde çözülebilse de bazı maddelerin çözünmesi çok zordur. Bu maddeler için …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]