Anasayfa / hayvancılık / Düve desteğinde Tarım Bakanlığından yaman çelişki!

Düve desteğinde Tarım Bakanlığından yaman çelişki!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan yüzde 40 hibe düve/manda alım desteğiyle ilgili şartname yok artık dedirtti. Bakanlık, brusella hastalığından dolayı hayvanların kırıldığı TİGEM ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin üretim merkezlerini de yüzde 40 hibe düve/manda alım merkezleri arasında gösterdi. Bakanlık, yüzde 40 hibe düve/manda alım desteği için yayınladığı şartname ile sahadan ne kadar kopuk olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

2020 yılı yüzde 40 hibeli düve alım desteği başvuruları alınmaya başlanırken, söz konusu düve alım merkezlerinin içinde bruselladan dolayı binlerce hayvanın zorunlu kesime giden ve işletmeleri karantina altında bulunan TİGEM ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin de yer alması dikkat çekti.

Bilindiği üzere hibe desteğinden yararlanabilmek için düve/mandaların Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen üretim merkezlerinden alınması gerekiyor. Aksi takdirde yüzde 40 hibe desteğinden yararlanılamıyor. Buna göre, düve/mandalar düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, TİGEM’den, Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştirakinden, yetiştirici/üretici örgütlerinden temin edilmesi gerekiyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Boğazlıyan’daki çiftliği yaklaşık 6 aydır brusella skandalı ile çalkalanırken, Bakanlığın alım merkezleri arasında Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştirakini de göstermesi manidar bulundu. Çiftlikte son 4-5 ayda 2307 anaç hayvan brusella hastalığından dolayı zorunlu kesime giderken, Boğazlıyan’daki söz konusu bu hastalıklı Trakya’da kiralanan çiftlikten taşındıktan sonra çıkmıştı. Trakya’daki çiftliğe de yeniden yurtdışından hayvan ithal edilmeye başlanmıştı.

Diğer yandan 2020 yılında TİGEM’in Anadolu, Ceylanpınar, Gözlü ve Karacabey işletmelerinde de brusella hastalığı çıkmış ve toplam 1067 hayvan zorunlu kesime gitti. Yine 2020 yılında Çukurova ve Ceylanpınar işletmelerinde de Üç Gün hastalığı çıktı.

2020 yılı Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği yayınlanırken, satın alınacak damızlık gebe düve/manda ve damızlık boş dişi sığır/mandaların teknik ve sağlık şatnamesi yayınlanırken, söz konusu yüzde 40 hibe desteğinden yararlanmak için hayvanların alınacak üretim merkezlerinin içinde hastalıktan dolayı hayvanların kırıldığı TİGEM ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin de yer alması dikkat çekti.

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Çiftçiler desteklerin artırılmasını bekliyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, desteklerin düzenli verilmesi ve üretim döneminden …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]