Anasayfa / Haberler / Dünyanın en pahalı mantarı olan ‘Kara Elmas’ Trüf böyle toplanıyor..

Dünyanın en pahalı mantarı olan ‘Kara Elmas’ Trüf böyle toplanıyor..

Dünyanın en değerli mantarı olan ve “kara elmas” olarak bilinen trüf mantarının doğadan özel eğitimli köpekler tarafından toplanma macerası havadan görüntülendi.

Dünyanın en pahalı mantarı böyle toplanıyor

Dünyanın en pahalı mantarı böyle toplanıyor

Dünyanın en pahalı mantarı böyle toplanıyor

Dünyanın en değerli mantarı “kara elmas” olarak bilinen ve cinsine göre 3 bin dolara kadar satış fiyatı bulunan trüf mantarının doğadan özel eğitimli köpekler tarafından bulunarak toplanması havadan görüntülendi. Türkiye’de yetişen dünyanın en pahalı mantarı ülke ekonomisine kazandırmak için çalışmalar hızla devam ediyor.

Dünyanın en pahalı mantarı böyle toplanıyor

“Kara Elmas” diye adlandırılan Trüf mantarı için Orman ve Su işleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Trüf Ormanı Eylem Planı 2014 – 2018 yılları arasında uygulamaya geçirildi. Eylem planı ile Türkiye’ye bir katma değer kazandırılarak uygun alanlarda Trüf mantarı yetiştirilip bölge halkına ve ihracat yapılıp ülke ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.

Dünyanın en pahalı mantarı böyle toplanıyor

Eylem planı kapsamında 2016 yılı içerisinde Kırklareli İli, Vize İlçesi, Çakıllı Beldesi sınırlarında İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Vize Orman İşletme Müdürlüğü, Vize Orman İşletme Şefliği tarafından 2,6 Hektar büyüklüğünde ki Ormanlık Saha içerisinde Yapay Trüf Ormanı Oluşturuldu.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Kral suyu nedir, ne işe yarar?

Pek çok madde kolay asitlerde çözülebilse de bazı maddelerin çözünmesi çok zordur. Bu maddeler için …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]