Anasayfa / Dünya / Dünyanın en mutlu ülkesi JAMAİKA..

Dünyanın en mutlu ülkesi JAMAİKA..

Küba’nın güneyinde, Büyük Antiller’de bir ada ülkesidir. Orta Amerika’nın batısında Karayipler’de bulunur. Yüzölçümü 10.990 km²dir. Sahil şeridi 1.022 km dir. İkliminde; tropikal, sıcak, nemli hava etkindir ve iç kısımlarda ise ılıman iklim görülür.2015 Nüfusu 2.917.000. Yaş ortalaması 44.

Kristof Kolomb Jamaika’ya 1494 yılında ulaştı ve adayı “gözlerin gördüğü en güzel ada” olarak tarif etti. Adaya “Santiago” adını verdi. Ancak adanın yerlileri tarafından kullanılan adı Xaymaca (Jamaica) şeklinde kullanılmaya devam etti.

Adaya yerleşen İspanyol sömürgeciler yerli Taino halkını neredeyse tamamen yok etti. Adalar 1655 yılında İngiliz işgaline uğradı. İspanyolların bir kısmı kaçtı, kaçmayanlar İngilizler tarafından uzaklaştırıldı. İngiliz sömürgeciler oldukça az sayıdaydı ancak şeker üretiminde çalıştırmak üzere, çok sayıda Afrikalı köleler getirdiler.

Günümüzde de Jamaika halkının büyük çoğunluğu Afrika kökenlidir. Jamaika 1962’de Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazandı ancak İngiliz Milletler Cemiyetinin üyesi olarak kaldı.

Peki bunu neden yazdım?

İçlerinde 2 Türkiye vatandaşının da bulunduğu 76 ülkeden 214 araştırmacının 3,5 yıllık araştırma ve proses sonucu:
Şu anda JAMAİKA, Küba’dan sonra dünyanın en mutlu ikinci ülkesi.

Biz mi?
268 ülke ve ada arasında 202 nci sıradayız…

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mehmet Şimşek’ten vergi indirimi isteyen Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’a şok yanıt: Transferde şov yapıyordunuz

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin vergi indirimi için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kapısını çaldıkları iddia edildi. Görüşmede Bakan Şimşek'in 3 kulüp başkanına "Transfer döneminde uçakların biri indi biri kalktı. Şov yaptınız. Şimdi vergi indirimi mi istiyorsunuz?" yanıtını verdiği öne sürüldü.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]