Anasayfa / Haberler / DOMATES HALDE 10 KURUŞ, MARKETTE 1,5 LİRA.

DOMATES HALDE 10 KURUŞ, MARKETTE 1,5 LİRA.

Muğla’da toptancı halinde kilogramı ortalama 10-15 kuruştan alıcı bulan domates, market raflarında ortalama 1,5 liradan satışa sunuluyor.

Antalya’dan sonra ikinci büyük domates üreticisi il olan, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yurdun dört bir yanına ürün gönderen Muğla’da çiftçiler, domates fiyatlarının düşük olması nedeniyle zor bir yıl geçiriyor. Domates toptancı halinde 10-15 liraya zor alıcı bulurken, Fethiye ve Seydikemer ilçesinde 15 kilogramlık domates kasaları ortalama 1,5 liradan salça fabrikalarına gönderiliyor.

Domates üreticisi Bayram Toplatan, domatesin kasasını 1,5 liradan ancak satabildiklerini söyledi. Fethiye’de market ve pazarlarda domatesin kilogramının 1,5 liradan satıldığını anlatan Toplatan, ‘Bu fiyat uçurumu nereden kaynaklanıyor? Sebze işi bizim için bitti. Borçlarımı kapatamadım. Serayı söktüm yerine daire yapılması için bir firmaya verdim. Yapılacak olan dairelerin birini satıp borçlarımı ödeyeceğim.’ diye konuştu.

Fethiye Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Atabey Akgün ise Rusya ile yaşanan krizin ardından pazarlarda bir kırılganlık yaşandığını söyledi.

Tarım ürünlerinin pazarlanması için organize sanayilerinin kurulması gerektiğini vurgulayan Akgün, ‘Üreticinin ürününü işleyebileceği küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin oluşması gerekiyor. Bu konuları gerekli kurumlara ilettik. İnşallah bunlar olursa çiftçiyi de rahatlatacak. Pazar daralmalarında da çiftçi kendi ürününü sahiplenebilecek. Fiyatlardaki bu kırılganlık önümüzdeki günlerde inşallah yükselişe geçecek.’ açıklamasında bulundu.Haberler.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Memleket Partisi kurucu üyesi Eşber Atila partisinden istifa etti: Kılıçdaroğlu’nu destek vermek ödev haline gelmiştir

Yüksek Seçim Kurulu'nun Cumhurbaşkanı kesin aday listesini açıklamasının ardından, Memleket Partisi kurucu ve parti meclisi üyesi Eşber Atila partisinden istifa etti. Atila, Twitter hesabından "Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vermek; tek adam dönemini bitirmek, saray rejimini sonlandırmak isteyen herkesin ödevi haline gelmiştir. Bu yüzden kurucusu ve Parti Meclisi Üyesi olduğum Memleket Partisi'nden istifa ediyorum" dedi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]