Anasayfa / Ekonomi / Doktoralılar’da İŞKUR kapısında

Doktoralılar’da İŞKUR kapısında

Ülke genelinde işsizlik, eğitimli-eğitimsiz, genç-yaşlı demeden iktidara yakın olmayan tüm toplum kesimleri için en büyük sorun olmayı sürdürüyor. Büyük çoğunluğu İŞKUR aracılığıyla iş aramamasına karşın kurumdan iş bekleyenlerin sayısı 820 bini geçti. Çalışan talebi daha da azalan işveren ise en çok satış elemanı ya da güvenlik görevlisi arıyor.

Türkiye İş Kurumu, ağustos ayına ilişkin istatistikleri açıkladı. Kurumdan iş bekleyen yükseköğretim mezunlarının sayısı eğitimin de iş bulmak için yetmediğini gösterdi.

İş bulabilmek için İŞKUR ’a başvuran 3 milyon 351 bin 226 işsizin yaklaşık yüzde 25 ’ini ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora mezunları oluşturdu. 360 bin 92 ’si ön lisans, 441 bin 948 ’i lisans, 18 bin 315 ’i yüksek lisans, 796 ’sı ise doktora mezunu olan toplam 821 bin 151 eğitimli işsiz iş bekliyor. Rakamlara göre, bunların 252 bin 426 ’sı ise bir yıl veya daha uzun süredir iş arıyor.

İş için kuruma başvuranların cinsiyetleri ile ilgili veriler de kadınlar açısından daha olumsuz bir tabloyu ortaya koydu. 352 bin 343 eğitimli erkeğe karşı 468 bin 808 yüksek öğrenim mezunu kadın iş arıyor.

Salgın ile ekonomide daha da büyüyen kriz ve işsizlerin iş bulma umutlarının azalması ile açık iş ve işsiz başvurusu her ay daha da geriledi. Ancak Ağustos ayında işsiz sayısının artması ve çaresizlik, işsizleri yine İŞKUR kapısına götürdü.
Ağustos ayında İŞKUR ’a kayıtlı işsiz sayısı bir önceki aya göre yüzde yüzde 0,8 artış göstererek 3 milyon 351 bin 226 kişi oldu. Kayıtlı işsizlerin yüzde 52,4 ’ü erkek, yüzde 47,6 ’sı kadın, yüzde 36,4 ’ü ise 15-24 yaş grubundan oluştu.

Büyüyen işsizlik krizine karşın işverenden gelen işçi talebi ise sürekli azalıyor. Yıllık ve sekiz aylık verilere göre işverenden gelen açık iş kaydı yüzde 30 ’un üzerinde geriledi.

Ağustos ayında 114 bin 113 açık iş kaydı alındı. Geçen yılın aynı ayına göre gerileme yüzde 31, Ocak-Ağustos döneminin yıllık karşılaştırmasına göre ise yüzde 32,8 oldu.

Gelen açık iş talepleri sırasıyla “Satış danışmanı, güvenlik görevlisi, konfeksiyon işçisi” mesleklerinde yapıldı.

İş bulunanların sayısında da büyük gerileme yaşandı. Ağustos ayında İŞKUR aracılığıyla yüzde 70 ’i erkek, yüzde 30 ’u kadın 75 bin 217 kişi işe yerleştirildi. İş bulunan yurttaşların sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27,6, sekiz aylık döneme göre ise yüzde 43,4 azaldı.

Bulunan işlerde de ilk sırayı satış danışmanları aldı. Bunu “Güvenlik görevlisi ve konfeksiyon işçisi” meslekleri izledi.

Hakkında

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]