Anasayfa / Ekonomi / Coca-Cola, Unilever ve P-G ’den sosyal medyaya reklam şoku

Coca-Cola, Unilever ve P-G ’den sosyal medyaya reklam şoku

Dünyanın en büyük iki tüketim ürünleri devi Unilever ve Procter&Gamble’ın (P&G) aldığı karar, Facebook ve Twitter üstünde şok etkisi yarattı. Hemencecik ardından sosyal medya platformlarına bir darbe de Coca-Cola ’dan geldi.

CNN’de yer alan habere tarafından, üç işyeri da ABD’de yaşanan gelişmeler nedeniyle bir zaman sosyal medyaya reklam vermeyeceklerini duyurdu. Haberin etkisi borsada kendini kısa sürede gösterdi. Facebook ve Twitter’ın hisseleri, haftanın son gününde ortalama yüzde 7 değer kaybetti.

‘MINIMUM YIL SONUNA KADAR REKLAM VERMEYECEĞİZ’

Gıda sektöründe Algida, Lipton, Knorr, Calve, Hellmann’s; temizleme alanında Omo, Domestos, Yumoş, Cif ve kişisel bakım ürünlerinde ise Dove, Clear, Elidor, Rexona, Axe, Signal, Toni&Guy gibi markaları çatısında bulunduran Unilever, konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Şirket, “Yükümlülük çerçevemiz ve ABD’deki kutuplaşmış atmosfer göz önüne alındığında en az yıl ardina kadar Facebook, Instagram ve Twitter platformunda, ABD’de marka reklamı yayınlamamaya karar verdik. Buralara reklam tahsis etmek şimdi insanlara ve topluma değerinde katmayacak. Durumu izleyeceğiz ve gerekirse mevcut konumumuzu baştan gözden geçireceğiz” denildi

UNILEVER’IN FACEBOOK’A 2019’DAKİ KATKISI 42 MİLYON DOLAR

Unilever’ın küresel medya genel başkan yardımcısı Luis Di Como ise verdiği röportajda, “Mevcut kutuplaşma ve ABD’de yapılacak seçimleri düşünürsek, dehşet söylemiyle ilgili daha artı yaptırım uygulanması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Reklam çözümleme şirketi Pathmatics’e kadar Unilever, 2019’da Facebook’a verdiği 42 milyon dolarlık reklamla bu alanda 30. sırada yer aldı.
Sosyal medyaya bir fena haber de Unilever’ın en büyük rakiplerinden biri olan P&G’den geldi. Ariel, Gilette, Braun, Pantene, Head&Shoulders, İpana, Oral-B, Prima gibi dünyaca ünlü markaları bünyesinde bulunduran grup da aynı bir karar aldı. P&G, “Reklamlarımızı, dehşet ve ayrımcılık söylemleri ile dolu olan platformlardan çekiyoruz” açıklamasını yaptı.

COCA-COLA: 1 AY HER TARAFINDA REKLAM YOK

Sosyal medya platformlarını zora sokan son açıklama ise Coca-Cola ’dan geldi. CEO James Quincey, şirketin internet sitesinde bulunan açıklamasında, “1 Temmuz ’dan itibaren Coca-Cola, tüm sosyal medya platformlarındaki ücretli reklamlarını en az 30 gün boyunca durduracak. Bu süreçte reklam standartlarımızı ve politikamızı gözden geçireceğiz. Diğer Taraftan, sosyal medya platformlarındaki ortaklarımızın nefret edilen şey ve zor içerikli söylemlerden uzaklaşmalarını umacağız” dedi.

FACEBOOK’A DARBE ÜSTÜNE DARBE

Donald Trump’ın zor içeren söylemlerini tıpkı kullandığı için eleştiri oklarının hedefi haline gelen Facebook, artık bundan idareli olarak da etkileniyor. Sivil toplum kuruluşları, temmuz ayı boyunca Facebook’a reklam verilmemesi için #StopHateforProfit (Kâr için nefreti durdur) kampanyasını başlatmıştı. Buna katılan ilk marka The North Face oldu. Arkasında Verizon, Patagonia, REI, Upwork ve Dashlane da temmuzda Facebook’a reklam vermeyeceklerini, bu sürenin daha da uzayabileceğini duyurmuştu.

Yaşanan bu gelişmeler, kendi şirket çalışanlarının bile hedefi haline gelen Mark Zuckerbeg’in tedirgin günler geçirmesine neden oluyor. Büyük baskı aşağı olan Zuckerberg, servetinde 7 milyar dolar kaybederek Bloomberg Milyarderler Endeksi ’nde de üçüncü banal dördüncü sıraya geriledi.

İLGİLİ HABERDünya devi Verizon da Facebook boykotuna katıldıDünya devi Verizon da Facebook boykotuna katıldı

Hakkında

Diğer Haber

Kral suyu nedir, ne işe yarar?

Pek çok madde kolay asitlerde çözülebilse de bazı maddelerin çözünmesi çok zordur. Bu maddeler için …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]