Anasayfa / Ekonomi / Bakanlar gitti kavga bitti

Bakanlar gitti kavga bitti

Türk tarımının siyasi iktidar mücadelesine kurban edildiği AKP’li milletvekillerinin Meclis’e getirdiği yeni torba yasa teklifiyle bir defa daha gözler önüne serildi.

2018 yılında dönemin bakanları Tarım Bakanı Eşref Fakıbaba ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu arasında yaşanan şiddet mücadelesinin sonunda Eroğlu’nun yönetimindeki DSİ’ye bağlanan tarımsal sulama destekleri ile sulama birlikleri iki bakanın da görevden alınmasının ardındaki bitmiş Tarım Bakanlığı’na bağlanıyor.

Veysel Eroğlu

27Torba yasa teklifinde, ilgili destek ve kooperatiflerin DSİ’den alınıp tekrar Tarım Bakanlığı’na bağlanma gerekçesi olarak, Tarım Bakanlığı’nın bu konuda geniş bir altyapıya ve bilgi birikimine sahip olması gösterildi.

Oysa 2 yıl önce bu alanların DSİ’ye bağlanması sırasında iş örgütleri yapılan yanlışı anlatmış, CHP, HDP hatta MHP Meclis’te karşısında çıkmış, oysa iki bakan arasındaki güç mücadelesi ülke tarımının önünü geçmişti.

KABİNEDE KAVGA

AKP Milletvekili Metin Yavuz ve bir grup AKP milletvekilinin imzasıyla Meclis’e getirilen son torba yasa teklifinin 2 ve 26’ncı maddeleri, 2 sene önce Türk tarımı adına yapılan büyük hatadan dönüşün kanıtı oldu.

Eşref Fakıbaba

2018 yılında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Tarım Bakanlığı’nın yetkisinde olan tarım arazilerinin toplulaştırma yetkisi, sulama birlikleri ve tarla içi sulandırma destekleri konularını büsbütün bakanlığına alt DSİ’ye devredilmesini öngören bir eskiz egzersiz hazırlattı.

Basına sızan bilgilere kadar, taslağı öğrenen Tarım Bakanı Fakıbaba, dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısında Eroğlu ile tartıştı. Tartışma büyüyünce Başbakan Şimşek, sorunu çözüm bulması için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a götürdü.

Sonunda iki bakan arasındaki siyasi çekişmeden şampiyon çıkan Eroğlu, Tarım Bakanlığı’ndaki bir fazla yetkiyi DSİ’ye, yani kendisine bağlayan yasa tasarısını 2018’de Meclis’e getirdi.

2018’de DSİ’ye bağlanan tarımsal sulama destekleri ile sulama birlikleri, yeniden Tarım Bakanlığı’na geçiyor.

İKİ BAKAN EMRINDEKI YANA

Siyasi tartışmanın basına yansıması üstüne iki bakan arasındaki gerilime kamuoyu önünde son verildi, Eroğlu ve Fakıbaba yasa tasarısının Meclis’teki görüşmelerinde ast yandan oturdu.

Sonuçta Tarım Bakanlığı’nın uzmanlık alanına giren konular, tüm itirazlara ve tepkilere rağmen Eroğlu’nun yönetimindeki DSİ’ye devredildi. Ödev sebebiyle Tarım Bakanlığı’ndaki kadrolar da DSİ’ye geçirildi.

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesinin arkasından yeni kabineye Eroğlu ve Fakıbaba alınmazken DSİ de Tarım Bakanlığı’na bağlandı. Böylece tarımla ilgili yetkilerin verildiği DSİ bir anda Tarım Bakanlığı kuruluşu oldu.

Hakkında

Diğer Haber

Mehmet Şimşek’ten vergi indirimi isteyen Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’a şok yanıt: Transferde şov yapıyordunuz

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin vergi indirimi için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kapısını çaldıkları iddia edildi. Görüşmede Bakan Şimşek'in 3 kulüp başkanına "Transfer döneminde uçakların biri indi biri kalktı. Şov yaptınız. Şimdi vergi indirimi mi istiyorsunuz?" yanıtını verdiği öne sürüldü.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]