Anasayfa / Haberler / Çikolatalı hayvan yemi et ve süt artışına neden oldu

Çikolatalı hayvan yemi et ve süt artışına neden oldu

Eskişehir’de bir yem fabrikasınca et ve süt veriminin artırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında “çikolatalı yem” üretildi.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren firmanın satış müdürü Ümit Yaşar Arda yaptığı açıklamada, canlı hayvanlarda et ve süt verimliliğin artırılmasına yönelik bir süredir çalışma yaptıklarını ve bu kapsamda çikolatalı yem ürettiklerini söyledi.Özel bir formülle geliştirdikleri yemin hayvanlarda çok etkili olduğunu gözlemlediklerini anlatan Arda, “Yaklaşık bir yıldır yaptığımız çalışma sonunda gözlemlerimiz bizi mutlu etti. Çikolatalı yem verdiğimiz hayvanlarda verimlilik sağladık” dedi.

Arda, firma görevlilerin kırsalda dolaşarak yemin kullanıldığı bölgelerde gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, “Görevlilerimiz, bu yemle beslenen hayvanları takibe aldı. Alınan sonuçlara göre, çikolatalı yem verilen büyükbaş hayvanlarda günlük süt veriminde 3 litre, et ağırlığında ise 1,8 kilogram artış olduğunu belirledik. Bu, hem bizi hem de besicileri oldukça memnun etti” diye konuştu.Çikolatalı yemin, hayvanlardaki etkilerinin gözlemlenmesinin ardından besicilerin bu yeme büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Arda, bu durumun üretimlerinde yoğunluk yaşanmasını sağladığını anlattı.

Arda, “Birçok ülkeye işimiz gereği ziyaretlerde bulunuyoruz. Yurt dışında çikolatalı yem üretimine rastlamadık. Önceliğimiz, ürettiğimiz yemi tüm ülke geneline göndermek. Daha sonra talep gelirse yabancı ülkelere de yem satmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Firmada üretim şefi olarak görev yapan Selami Eröz de sadece çikolatalı yem üretmek için tasarladıkları makinelerde çikolatanın yağının alınıp ham maddesini elde ettiklerini söyledi.
Eröz, hammaddeyi toz haline getirdikten sonra da buhar alanlarından geçirip yemi hazır hale getirdiklerini anlattı.

Eskişehir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, çikolatayı ham madde olarak kullanıp elde edilen yemin hayvanlarda olumlu etkiler gösterebileceğini söyledi.
Kızılinler, enerji ile alakalı yemlerin eksikliklerini özellikle çikolata gibi ürünlerin besin değerlerinden faydalanarak sağlamanın çok pratik ve önemli bir fikir olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:”Hayvanlardan maksimum verim alabilmek için onlara verdiğiniz yemin içeriğiyle doğru orantılıdır. Bir ineğin süt potansiyeli 30 kilogram ise bu oranı yükseltmek ya da düşmesine sebep vermek yem ile alakalıdır. Çikolatayı ham madde olarak kullanıp yapılan yemlerin enerji değerinden dolayı hem süt oranında hem de canlı hayvan ağırlığında artış görmek normaldir. Türkiye’de besicilikteki en önemli eksikliklerden biri yemin değerlerindeki enerji miktarının az olmasıdır.”

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]