Anasayfa / Ekonomi / Buğday Fiyatlarında Artış Bekleniyor

Buğday Fiyatlarında Artış Bekleniyor

Buğdayda rekolte gerilemesinin bedellerini arttıracağı tahmin ediliyor. Birim fiyatının 0,85-0,90 lira olacağı öngörülüyor.

2015 itibari ile 23 milyon ton olan buğday rekoltesinin, bu sene 18 milyon ton civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu durumun da arpa ve buğday fiyatlarını olumsuz yönde etkileyeceği dile getiriliyor.

Ülkenin tahıl üretimine yılda ortalama 400 bin ton buğdayla katkı sağlayan Kahramanmaraş’ta hasat dönemi, Ramazan ayında da devam ediyor. Şehrin birçok bölgesinde biçerdöverler tarlalarda çalışmalarını sürdürüyor. Geçen yıl bereketli bir sezon geçiren üreticiler, bu yıl kuraklı nedeniyle arazilerinden dekar başına yaklaşık 350 kilo ürün elde ediyor. Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, bölgede etkili olan kuraklık nedeniyle buğday veriminde geçen yıl oranla yüzde 50 kayıp yaşandığına dikkat çekiyor.

Yağışların az olması nedeniyle buğdayın tarlada kavrulduğunu aktaran Çetinkaya, şunları kaydediyor:

“Kahramanmaraş’ta 2015-2016 yılı hasat sezonu başladı. Bu günlerde çiftçilerimiz yoğun bir şekilde buğdaylarını, arpalarını hasat etmeye başladılar. Kahramanmaraş genelinde 2015-2016 hasat yılına baktığımızda hasat yılı biraz buruk geçiyor. Buruk geçmesinin sebebi de, 2015 yılından 2016 ya girerken yağışlarımızın az olması, çiftçimizi çok memnun etmedi. Aslında suyumuzun az olması bazı bölgelerde tarlalara su verilemedi. Yağışların az olmasından dolayı buğdaylar biraz kavruk oldu. Her şeyden önemlisi çiftçimizin doğal afetlerden, kazalardan, yangın riskinden bugüne gelmesi. Ürününü hasat edip ambarına veya tüccarlara satabilmesi, depolara girebilmesi sevindirici bir olay. Her ne kadar da verimde düşüş olsa da yüzde 30, yüzde 40 civarında Kahramanmaraş’taki yüzde 50 civarında tarım arazilerinde, buğdayda kayıp var.”

Türkiye genelinde ürün veriminde düşüş gözlendiğini vurgulayan Çetinkaya, şöyle konuşuyor:

“Bu da çiftçimizin ne kadar da olsa düşündürüyor. Ama Türkiye geneline baktığımız takdirde sadece Kahramanmaraş ta değil tüm Türkiye genelinde bir kuraklık söz konusu. Bu kuraklıktan Kahramanmaraş’ta nasibini almış durumda. Üründe bir düşüş var ama şu an piyasada buğday fiyatlarının da düşük olması çiftçiyi düşündürüyor ve çiftçiyi endişeli günler bekliyor. Bu yıl Kahramanmaraş ta dekardan ortalama 400 kilo civarında buğday alınıyor. Tabi bunlar kendi imkanlarıyla sulanan, ürününü sulama imkanı bulan çiftçilerimizin arazilerinde. Ama ortalamasına baktığımız zaman Kahramanmaraş’ta 350-400 kilolarda seyrediyor. Türkiye genelinde 2014-2015 yılında buğdayda rekoltemiz 22 milyon ton’du. Bu yıl için 18 milyon ton olması bekleniyor. Yani 18 milyon ton civarında buğday hasat edersek, rekoltemiz bu olursa bu bile bir başarı diyebiliriz. Doğal afetler kuraklık bunların en başında geliyor. Bunlara rağmen 18 milyon ton buğdayımız çıkarsa iyi bir durumdayız diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş, Adana ve çevre illerimizde hasat başladı ama Türkiye genelinde hasat’ın bitmesi bir-bir buçuk ayı bulur.”

Çetinkaya, bu yılki buğday fiyatlarının serbest piyasada 85 kuruş ile 90 kuruş arasında seyredeceğini de sözlerine ekledi.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Potasyum Klorat Kullanım Alanları

Potasyumklorat, beyaz renkli kristalimsi bir katıdır. Potasyumklorat, yaygın olarak potasyum klorür ve sodyum klorattan elde edilir. Sodyum …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]