Anasayfa / Ekonomi / Çiftçinin traktörü elinden alınıp, haczedilemez

Çiftçinin traktörü elinden alınıp, haczedilemez

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde dün düzenlediği basın toplantısında çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından traktörlerinin haczedilmesine tepki göstererek, “Çiftçinin traktörü elinden alınıp, haczedilemez. Nasıl bir vicdansızlıktır. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır” dedi.

Tarım Kredi’ye borcu olan çiftçilerin borçlarının faizsiz bir şekilde yapılandırılması gerektiğini vurgulayan Öztrak, borcu karşılığında öküzünü satan köylü ile Atatürk arasında geçen bir konuşmayı hatırlattı. Atatürk’ün, “Biz İstiklal Savaşını köylünün öküzüne icra koyalım diye yapmadık” sözlerini anımsatan Öztırak, şunları kaydetti:

“Buradan çiftçinin Tarım Kredi’ye olan borcunu faizsiz yapılandırın diye bağırıp duruyoruz. Artık bıçak çiftçilerimizin kemiğini delip geçti. Traktörleri haczedilen çiftçiler sokaklara döküldü. Tarım Kredi Kooperatiflerinin adı Tarım Tefeci Kooperatifleri oldu.

Yaşanmış bir hikayedir. Büyük Atatürk, Ankara’nın çevre köylerinden birinde tarlasını tek bir öküzle süren çiftçiyi görür. Sorar, öküzün tekine ne oldu. Köylü cevap verir. Devlete vergi borcumuz vardı. İcra kapıya dayanınca öküzü sattık borcumuzu ödedik. Bu cevaba üzülen Atatürk, kim olduğunu söylemeden ayrılır. Ertesi gün çiftçiyi buldurtur getirtip misafir eder. Atatürk köylüye döner, anlat bakkalım öküzün akıbetini der. Köylü hikayeyi aynen anlatır. Bunun üzerine Atatürk yanındakilere döner; ‘Biz İstiklal Savaşını köylünün öküzüne icra koyalım diye yapmadık. Bu memlekette adaleti, vatandaşı, köylüyü böyle mi koruyacağız. Gerekirse vergi ertelenir. Köylünün çift sürdüğü öküzü elinden alınmaz. Çiftçinin traktörü elinden alınıp, haczedilemez. Nasıl bir vicdansızlıktır. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır. Gelen çiftçilerimizin kredi borç faizlerini sıfırlayın. Borçlarını yapılandırın.

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Kartla ödeme 1 trilyon lirayı buldu

BKM, şubat ayına ilişkin verilerini açıkladı. Buna göre, şubat ayı itibarıyla Türkiye’de kredi kartı sayısı …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]