Anasayfa / Ekonomi / Çiftçi borçlarına çözüm bulunmazsa icra haciz işlemleri Nisan-Mayıs’ta pik yapacak!

Çiftçi borçlarına çözüm bulunmazsa icra haciz işlemleri Nisan-Mayıs’ta pik yapacak!

Ziraat mühendisi ve tarım politikaları uzmanı Ergin Kahveci, çiftçilere yönelik uygulanan icra, haciz işleminde asıl tehlikeye dikkat çekti. Kahveci, çiftçilerin artık ödenemeyecek duruma gelen borçlarına Aralık sonuna kadar bir çözüm bulunmaması durumunda icra, haciz işleminde en kötü sonucun Nisan-Mayıs döneminde pik yapacağını vurguladı.

Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarından dolayı çiftçilerin traktör ve tarım aletleri haczedilirken, ziraat mühendisi ve tarım politikaları uzmanı Ergin Kahveci, asıl tehlikeye dikkat çekti. Sosyal medya hesaplarından konuyla ilgi paylaşımlar yapan Kahveci, çiftçinin ödenemeyen borçlarıyla ilgili Aralık ayının sonuna kadar bir çözüm bulunmaması durumunda icra, haciz işlemlerinde en kötü sonucun Nisan-Mayıs döneminde pik yapacağını dile getirdi.

Kahveci, yaptığı paylaşımlarda tarımda kısa vadeli borçlar açısından çiftçinin yaşadığı sorunu kısaca şöyle özetledi:

Çiftçi haciz kıskacında! Çiftçi, borçları nedeniyle haciz kıskacında haberleri artıyor. Kısa vadeli banka borçlarının ödeme dönemi genellikle hasat sonu yani Eylül-Aralık dönemidir.

Piyasa borçları ise tahıllarda, Eylül sonu ödenir. Çünkü yeni ekiliş dönemi başlar ve yeniden borçlanılır. Yani her iki durumda da bir nevi borçlara takla attırılır.

Hayvancılık açısından da durum aşağı yukarı aynıdır. Sadece, süt hayvancılığında süt karşılığı girdi alımlarında vade 35-45 gün kadardır. Aksi durum, ayni karşılık borcuna döner. Besicilik için ise genellikle besi sonu ya da kurban sonuna ayarlıdır.

Bankalara ve kurumlara olan kısa vadeli borçlar, yılsonu ya da vade sonu ödenemez ise borç takla attırılamaz ve ister borcu borçla, ister özkaynakla kapatma şansı olmaz.

İşte asıl sıkıntı ve kriz burada başlar. Çiftçi ya üretim yapamaz ya da kapasite azaltmak zorunda kalır. Kapasite azaltmak sorunu özellikle hayvancılık da 2-3 yıl üst üste gelirse işletme tükenmiş demektir.
Sonuç üretim azalması olarak karşımıza çıkar.

Diğer sonuç ise daha görünür olan sonuçtur. Üretim ve kapasite azalması noktasının aşıldığı takip, icrai işlem, haciz noktası. Kurumsal kısa vadeli borçlar için bu en kötü sonucun borç vadesi-tekniği ve takip sürecinin yasal süreleri nedeniyle Nisan-Mayıs döneminde pik yapacağını düşünüyorum.

Eğer Aralık sonuna kadar bir çözüm üretemezsek.”

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]