Anasayfa / Haberler / CHP’li Gaytancıoğlu: ‘Tarım politikası oluşturmalıyız’

CHP’li Gaytancıoğlu: ‘Tarım politikası oluşturmalıyız’

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, kuraklık sorunlarının araştırılması ve çözüm önerilerinin belirlenerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla, meclis araştırma komisyonu açılması istemi üzerine, CHP grubu adına TBMM Genel Kurulu’nda konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, kuraklık sorunlarının araştırılması ve çözüm önerilerinin belirlenerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla, meclis araştırma komisyonu açılması istemi üzerine, CHP grubu adına TBMM Genel Kurulu’nda konuştu.

‘Tarım politikası oluşturmak zorundayız’

Türkiye Cumhuriyeti önceliklerinin çok iyi belirlenmesi gerektiğini vurgulayan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu konuşmasında, bol bol avm, bina, inşaat yapmak yerine; yağışları biriktirmek adına baraj yapımının gerekliliğine dikkat çekti. Öncelikleri belirlerken; üretim planlamasına, nüfus artışına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden CHP’li Gaytancıoğlu, “Yılda yüzde 1,5’e yakın nüfus artışı var; 80 milyonuz, yirmi sene sonra nüfusumuz demek ki 100 milyon olacak. Bu insanların beslenme ihtiyacını düşünmek zorundayız, buna göre bir tarım politikası oluşturmak zorundayız. Siz ne yapıyorsunuz? Köyden kente göç yapan bir çiftçi kitlesiyle bizi karşı karşıya bıraktırıyorsunuz”

‘Çiftçimizin 103 milyar lira alacağı var’

Açıklamasına çiftçinin içerisinde bulunduğu durumu anlatarak devam eden CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Çiftçimiz, maalesef, ciddi anlamda borçlu. İktidara geldiğinizde 1 milyar lira olan çiftçi borcu bugün 90 milyar lirayı aşmış durumda. Bu çiftçilere bir kolaylık sağlanıyor mu, borçlarının yeniden yapılandırılması, faizlerinin silinmesi konusunda bir gelişme var mı, herhangi bir çalışma var mı? Yok. Hem çiftçinizi desteklemiyorsunuz hem de sorunu başka ülkelerden ürün ithal etmekle çözmeye çalışıyorsunuz. Yaklaşık iki Trakya büyüklüğünde arazi Türkiye’de ekilmiyor. Buralar da ekilse biçilse, üretim yapılsa belki ithalat sorununu çözebileceğiz, çiftçimize destek vereceğiz. Çiftçimizin yasayla alacağı olan 103 milyar lira da bir alacak söz konusu”

‘Her yere bina dikmekle her şeyi çözemezsiniz’

Konuşmasında Kanal İstanbul’un gelecekte sorun yaratacağına da değinen CHP’li Gaytancıoğlu, “Gelecekte dünyada küresel ısınma olduğunu da bilim adamları söylüyor, ciddi anlamda suyun azalacağını bize söylüyorlar. Gerçi boş masalara, boş koltuklara konuşuyoruz. Gelecek daha tehlikeli olacak, dünya nüfusu artacak. Biz, daha mevcut olan su kaynaklarımızı koruyamıyoruz, üretimimizi planlayamıyoruz. Ne yapıyorsunuz siz? Göz göre göre hâlâ Kanal İstanbul derdindesiniz. Yani bırakın İstanbul’daki meralar, 20 bin dekarlık mera yerinde kalsın, su kaynakları yerinde kalsın. Her yere bina dikmekle her şeyi çözemezsiniz. Kuraklık yakın gelecekte Türkiye’nin gündemine gelecektir” dedi.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]