Anasayfa / Ekonomi / CarrefourSA’dan örnek proje “Yerli Tohum-Taze Mahsul”

CarrefourSA’dan örnek proje “Yerli Tohum-Taze Mahsul”

Sabancı Holding ve Carrefour iştiraki CarrefourSA, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile geliştirdiği “Yerli Tohum Taze Mahsul” projesini, Bursa Yenişehir’deki üretici platformunda tanıttı.

CarrefourSA ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iş birliğiyle gerçekleştirilen projede küçük çiftçilerin desteklenmesi amaçlanıyor. Yeni projeyle, ekimden hasada, muhafazadan lojistiğe kadar üretim aşamalarının kontrollü olarak yapıldığı taze mahsul ürünler daha uygun fiyatlarla raflardaki yerini alacak.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile gerek çiftçilere yarar sağlayacak gerekse tüketicilerin memnun kalacağı bir projeye imza attıklarını belirten CarrefourSA Genel Müdürü Hakan Ergin, şöyle konuştu:

“Özellikle küçük üreticilerin sorunlarına çözüm getirerek ürünlerin en taze ve en uygun şekilde marketlerimize ulaşmasına katkı sağlıyoruz. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri desteği kapsamında yüzde 100 sertifikalı yerli tohumla yetiştirilecek ürünleri sözleşmeli çiftçilerimizden alacağız. Sertifikalı yerli tohumlarla yetişecek ürünleri tüketicimizle buluşturacağımızdan dolayı bu proje bizi daha fazla motive ediyor. Tüm paydaşların avantajına olacak bu projeyle beraber herkes kazanç sağlayacak. En uygun koşullarda reyonlarımıza taşınacak ürünlerde ürün kaybını da minimuma indireceğiz ve yaklaşık yüzde 40’ı bulan atıkların önüne geçeceğiz. Üreticiden tüketiciye olan süreçte yapılan iyileştirmeler ve düzenlemeler ile reyon satış fiyatlarımıza serbest piyasa koşulları elverdiği sürece en az yüzde 20 oranında bir indirim yansımasını hedefliyoruz.”

CarrefourSA Gıda Kategori Direktörü Ayşin Işıkgece de projeyle küçük üreticilere sahip çıktıklarını belirterek, yıllık sebze-meyve kategorisinde 110 bin tonluk satış miktarına ulaştıklarını vurguladı.

“Türkiye Tarım Kooperatifi ile 50 farklı üründe toplam 30 bin tonajı öngördüğümüz bir projeye başlıyoruz” diyen Işıkgece, “Ülkemizde küçük üreticiler sayıca çok fazla. Projemizle küçük hacimli çiftçilerin gelişimine katkı sağlayacağız. Henüz projenin başlangıç safhasında 2 bin üreticiyle çalışacağız. Bu rakam üretici ailelerini de dahil edersek doğrudan 10 bin kişiyi olumlu anlamda etkileyecek bir çalışma olacak” diye konuştu.

Bu projeyle, üreticiden tüketiciye giden uzun yolu kısalttıklarını ve daha verimli hale getirdiklerine dikkati çeken Işıkgece, “Özellikle domates, salatalık, patlıcan ve yeşillik grubunda tüm süreci en başından itibaren kontrol edebileceğimiz bir model oluşturduk. Küçük üreticilerimizden aldığımız ürünleri kendi personelimizle elleçliyor böylelikle atığı azaltıyoruz. Ürünlerin depoda elleçlenmesinde ve paketlenme aşamasında 140 kişiye istihdam sağlanmış olacak. Gözümüz gibi baktığımız bu ürünleri paketledikten sonra soğuk zinciri bozmadan marketlerimize getiriyoruz. Böylece reyonlardaki ürünlerin raf ömürlerini de artırıyoruz” açıklamalarında bulundu.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama ise Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olarak tarımsal üretimin değerini bularak tüketiciye ulaştırılması için kurumsal iş birlikleri gerçekleştirdiklerini anlattı.

Karayama, şeftaliden karpuza, domatesten kabağa, patatesten marula kadar çiftçiler tarafından üretilen yaklaşık 50 çeşit yaş meyve ve sebzenin ülke genelinde “Üretici Örgütü Belgesi” sahibi 344 kooperatif vasıtasıyla alınarak nihai tüketiciye doğrudan ulaştırılması amacıyla CarrefourSA ile önemli bir iş birliğine imza attıklarını dile getirdi.(AA)

hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]