Anasayfa / Ekonomi / Bursa’da masaj ve müzikle yetiştirilen wagyu cinsi sığır etinin kilosu 7 bin lira

Bursa’da masaj ve müzikle yetiştirilen wagyu cinsi sığır etinin kilosu 7 bin lira

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde kurduğu çiftlikte uzun senelerdir hayvan yetiştiriciliği yapan Mehmet Belli Arslan, yeni ahali arayışına girdi. Uzun bir araştırma sürecine giren Arslan, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yetiştirilen ‘wagyu’ cinsi hayvan almaya karar verdi. ABD’den ithal ettiği ‘wagyu’ cinsi hayvanları çiftlikte yetiştirmeye başlayan Arslan, sayılarını da gün geçtikçe artırmaya başladı. 9 aylık hamilelik dönemi olan hayvanların bakımları oldukça zorlama ve maliyetli. Özel gıda ve masaj programlarıyla büyütülen, veterinerler eşliğinde sırt kısmına jurnal masaj yapılarak yetiştirilen sığırdan elde edilen ‘kobe’ adını verdikleri etin kilogram fiyatı ise 7 bin liraya dek çıkabiliyor.

“ARAP ÜLKELERİNE İHRAÇ ETMEYİ HEDEFLİYORUM”

Yetiştirdiği bu özel hayvanları Arap ülkelerine ihraç etmeyi hedeflediğini bildiren Mehmet Muhakkak Arslan, “Çiftliğimizde binin üstünde hayvan var. Çiftliğimizdeki en özel tür de wagyu cinsi. Biz bu sığırları üretmeyi planlıyoruz. ‘Kobe Wagyu’ cinsi sığırları Amerika’dan getirdik. Bu manâlı bir tür. Şu lahza çiftliğimizde bulunanların çoğu gebe. Bu nesil evin bir bireyi gibi yanınıza geliyor, masaj yapılmasını istiyor. Çiftliğimizdeki 3 kişi bu hayvanlarla ilgileniyor. Bunların en büyük özelliği etlerinin güzel olması. Çünkü bu cinsin etinin içindeki yağ oranı pozitif. Bu cinsin etinin kilo fiyatı restoranlarda bin dolara değin çıkıyor. 3 kişi bir restorana gidip, doyana dek yemek yemek istese takriben 3 bin dolar hesap öder. Dünyada bu eti üreten çok az ülke var. Avrupa ve Afrika’da bu tür sığırın üretimi yok denecek kadar eksik. Türkiye‘de bu cinsi üreten bir tek ben varım. Şu lahza çiftliğimde 1 milyon dolarlık ‘wagyu’ cinsi sığır var. Bunları üretip, Arap ülkelerine ihraç etmeyi hedefliyorum” dedi.

Bursa'da masaj ve müzikle yetiştirilen wagyu cinsi sığır etinin kilosu 7 bin lira

“MASAJ VE MÜZİK ET KALİTESİNİ ARTIRIYOR”

Özel olarak ayarlanan masaj programlarıyla birlikte Mozart ve Beethoven’in eserlerini dinleterek etin kalitesini artırdıklarını söyleyen bir Japon restoranının Türkiye temsilcisi Mesut Turhan “Bakım, hayvanların et kalitesini artırır. Bu sığırların özel yemlerle beslenmesi, masaj yapılması, müzik dinletilmesi etin kalitesini artırıyor. İnsan nasıl masaj ve müzikle rahatlıyorsa, hayvanlar da rahatlar. Sığırın sırt bölgesindeki etler değerlidir ve bu yüzden buraya masaj yapıyoruz. Çünkü masaj yapınca etin değeri artıyor” diye konuştu.

Bursa'da masaj ve müzikle yetiştirilen wagyu cinsi sığır etinin kilosu 7 bin lira

Kaynak: DHA

Hakkında

Diğer Haber

Mehmet Şimşek’ten vergi indirimi isteyen Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’a şok yanıt: Transferde şov yapıyordunuz

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin vergi indirimi için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kapısını çaldıkları iddia edildi. Görüşmede Bakan Şimşek'in 3 kulüp başkanına "Transfer döneminde uçakların biri indi biri kalktı. Şov yaptınız. Şimdi vergi indirimi mi istiyorsunuz?" yanıtını verdiği öne sürüldü.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]