Anasayfa / Genel / Bitkilerde potasyum silikat kullanımın faydaları

Bitkilerde potasyum silikat kullanımın faydaları

Potasyum Silikat Nedir? potasyum hidroksitin ya da potasyum karbonatın silisyum dioksit ile reaksiyonundan üretilir. Potasyum silikat  görünümü berrak, koyu kıvamlı ve sıvıdır.
Suda kolay çözünür.
K2O % :12
SiO2 % :26
Neden Potasyum Silikat Kullanılmalı?

Besleme programına alacağınız potasyum silikat bitkilerinize birçok fayda sağlayacaktır. Çevre stresine, sıcak hava stresine, soğuk hava stresine, su ve toprak toksisitesini azaltmada, büyümede kök ve yaprakta büyük faydası vardır. Topraktaki faydalı bakterilere katkısı sayesinde kök gelişimine %80’e kadar faydası olur.

Doğal bir fungusit olarak işlev görür. Bitki üzerine sıkılan potasyum silikat bitki üzerinde görünmez bir bariyer oluşturarak böcek ve mantar saldırılarını minimize ederek bitkinin zarar görmesini önler. Bu sayede yetişen bitkilerin hastalıklara ve diğer zararlılara direnç kazanmış olur. Kök bölgesinde besin elementlerinin alımını, yapraklardaki klorofil konsantrasyonunu ve RUBP karboksilaz enzimini dengeleyerek bitkinin kuvvetli bir şekilde gelişmesini sağlar
Yapılan araştırmalar sonucunda, klonlanan ürünlerde ve yeniden döllenen tohumların çimlenmesinde %90’a kadar bir artış gözlemlenmiştir. Bir başka araştırmada ise kuru meyve ağırlığına da etkisi olduğu görülmüştür.
Kalsiyum ve borun birbirleri üzerinde sinerjik etkisine silikon desteği eklendiğinde topraktan kolayca alınamayan, taşınması zor olan kalsiyumun aşağıdan yukarı taşınmasında asansör görevi görür. Çinko eksikliğini hissetirmez.Aşırı fosfor gübrelemesinden kaynaklı sıkıntıları azaltır.Mangan, Sodyum ve Alüminyum fazlalığından kaynaklı zehirlenmeleri  azaltır.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Kral suyu nedir, ne işe yarar?

Pek çok madde kolay asitlerde çözülebilse de bazı maddelerin çözünmesi çok zordur. Bu maddeler için …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]