Anasayfa / Ekonomi / Balıkçıların korkulu rüyası mavi yengeçler, artık ihracat ürünü oldu

Balıkçıların korkulu rüyası mavi yengeçler, artık ihracat ürünü oldu

Adana’nın Karataş ilçesindeki Akyatan Lagünü’nde bir dönem ağlarını yırttığı için balıkçıların korkulu rüyası haline gelen mavi yengeçler, artık ihraç edilen en kıymetli ürünlerin başında geliyor. Bölgedeki balıkçıların lagünden tuttuğu, rengi ve boyutuyla dikkati çeken mavi yengeçler, yurt içindeki turistik tesislerin yanı sıra Çin ilk olarak olmak üzere Japonya, Hindistan ve Hollanda‘ya gönderiliyor.

KOZMETİK SEKTÖRÜNDE DE DEĞERLENDİRİLİYOR

Etinin yiyecek sektöründe tüketilmesinin yanı sıra kabukları da kozmetik sanayisinde kullanılan mavi yengeç, önceden yanlışlıkla takıldıkları ağlarını yırtan balıkçıların manâlı kazanç kapısı oldu. Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Seyhan ve Ceyhan ırmaklarının Akdeniz‘e döküldüğü bölgede oluşturduğu Akyatan Lagünü’nün öneminden bahsetti.Yaklaşık 15 bin hektarlık alana sahip Akyatan Lagünü’nün, 5 bin 500 hektarının sulak alanlardan oluştuğunu dile getiren Topuz, burada balık çeşitlerinin yanı sıra balık yumurtası ve mavi yengecin de yer aldığını kaydetti.Topuz, birçok kuş türüne konut sahipliği de yapan lagünün koruma altında olduğunu hatırlatarak, bölgede izinli balıkçıların mavi yengeç mesaisini sürdürdüğünü belirtti.

Balıkçıların korkulu rüyası mavi yengeç, artık ihracat ürünü oldu

LAGÜNDE CİDDİ BİR POPÜLASYONU VAR

Önceden, mavi yengecin bilinmemesi ve ağları yırtıp balıklara da zarar vermesi sebebiyle rahatsız olduklarını anlatan Topuz, şöyle devam etti:

“Zamanla balıkçılarımız da mavi yengecin değerini öğrendi. Şu an burada mavi yengeç çok ünlü. Lagünde ciddi bir popülasyonu var. Dünyanın birçok yerine Çin ilk olarak almak üzere Japonya, Hindistan ve Hollanda’ya çoğu ülkeye buradan yollanıyor. Mavi yengecin üstünde barındırdığı maddelerden kaynaklı paha biçilmez bir yapısı var. Yiyecek ve enerji sektöründe istek görebilen bir mahsul. Bölgeden yılda 300-500 ton çıkarılan mavi yengeç alan ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor.”

KİLOSU YURT DIŞINDA 8 EUROYA KADAR ÇIKIYOR

Topuz, mavi yengecin daha fazla istihdam oluşturması için Su Ürünleri Kooperatifi’nde alıştırma yapacaklarını belirterek, bölgede su ürünlerine dayalı organize sanayi bölgesi kurulacağını, burada mavi yengecin bitmiş olarak yurt dışına ihraç edilmesi için proje hazırlanacağını anımsattı. Mavi yengecin kilosunun 4-6 lira olduğu bilgisini veren Topuz, bunun yurt açık havada 8 euroya değin çıktığını belirtti.

Balıkçıların korkulu rüyası mavi yengeç, artık ihracat ürünü oldu

YÜKSEK PROTEİN İÇERİYOR

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Balıkçılık Temel Bilimler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Türeli de anavatanı Atlantik Okyanusu olan mavi yengecin uzun yıllardan bu yandan Akdeniz’de görüldüğünü ifade etti.Türeli, Doğu Akdeniz’deki lagünlerde de geniş popülasyonlar yaratıcı mavi yengecin, iç piyasadaki eksik talebe karşın yurt haricen fazla tercih edildiğini aktardı.Mavi yengecin etinin yüzde 15 protein içerdiğini bildiren Türeli, “Mavi yengeç, değerli bir protein kaynağı olup yağ içeriği de epeyce düşüktür. İnsan besini açık havada kullanımı yanında atık denebilecek yengeç kısımları kabuk ve iç organlar pozitif miktarda protein ve mineral içermesiyle kümes hayvanları ve balıklar için yem olarak da kullanılmaktadır. Kabuklarından elde edilen kitin ve kitosan ve türevleri tekstilde, gıda sanayisinde, medikal ve kozmetik gibi alanlarda kullanılmaktadır.”

Balıkçıların korkulu rüyası mavi yengeçler, artık ihracat ürünü oldu

Kaynak: AA

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]