Anasayfa / Haberler / Bakan Pakdemirli:”Gıda güvenliğini sağlamak için Sudan’dayız”

Bakan Pakdemirli:”Gıda güvenliğini sağlamak için Sudan’dayız”

Sudan ziyaretinin son gününde tarım arazilerini gezerek, şeker ve yem fabrikalarında incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli başkanlığındaki Türk heyeti halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir sloganları atan kalabalık heyete büyük sevgi gösterisinde bulundu. Türkiye ile Sudan’ın asırlara dayanan bir kardeşliği olduğunu vurgulayan Bakan Bekir Pakdemirli ise “Gıda güvenliğini sağlamak için Sudan’dayız” açıklamasında bulundu.

Sudan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaretin son gününde helikopterle ve karadan tarım arazilerini gezerek, şeker ve yem fabrikalarında incelemelerde bulunan Bakan Dr. Pakdemirli “Türkiye ile Sudan arasındaki tarım ve hayvancılığa dayalı iş birliğinin hayata geçirilmesinde önemli mesafeler kat ettik” dedi.

Örnek Çiftlik, Örnek Üretim Yapılacak

Büyük bir delegasyonla Sudan’a geldiklerini belirten Dr. Pakdemirli “En sonunda arazimize kavuşmuş olduk, şimdi içindeyiz. Bu araziyi Kasım ayından itibaren tamamen Sudan hükümetinden teslim almış olacağız. Türk hükümeti olarak örnek çiftlik ve örnek üretim yapılması konusunda her türlü adımı atmış olacağız.” diye konuştu.

“Üretilen Ürünler Üçüncü Ülkelere de Sevk Edilecek”

Türkiye ile Sudan’ın asırlara dayanan bir kardeşliği olduğunu vurgulayan Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, “Burada üretim yapma amacı sadece Türkiye’nin değil Sudanlıların da faydasına olacak. Bu arazilerde üretilen ürünler üçüncü ülkelere de sevk edilecek. Bu seyahatimizde Türkiye ile Sudan arasında birçok konuda adımlar attık. Yeni anlaşmalar imzaladık” ifadesini kullandı.

“Sizler İçin Buradayız”

Sennar’da hicri yılbaşı dolayısıyla düzenlenen etkinliğe de katılan Bakan Dr. Pakdemirli, Sudanlılara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamını ileterek “Yaklaşık 2 ay önce bakan olduğumda, Başkanımızın bana ilk emri ‘Sudan’da kardeşlerimiz var, Sudan’a git, onlarla iş yap.’ olmuştu. Yani sizler için buradayız.” dedi.

Sudan’da Bulunma Sebeplerinden Birisi Gıda Güvenliği

Türkiye’nin de büyük arazileri olduğunu ancak gıda güvenliğini sağlayabilmek için Sudan’da bulunduklarının altını çizen Dr. Pakdemirli “Dünyada gıda güvenliğini sağlamak için yatırım yapan birçok ülke var. Buraya gelme sebeplerimizden birisi bu, ama biz buraya sadece iş yapmak için değil, Sudanlı kardeşlerimizin Türkiye ile refah farkını düşürmek için geldik” diye konuştu.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Sodyum Molibdat nedir?

Sodyum molibdat, kimyasal formülü Na₂MoO₄ olan beyaz kristal bir tuzdur. Bu bileşik, endüstriyel, kimyasal ve …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]