Anasayfa / Haberler / Bakan Çelik Nitratlı Gübrelerle ilgili konuştu

Bakan Çelik Nitratlı Gübrelerle ilgili konuştu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, HABERTÜRK TV canlı yayınında, bomba yapımında kullanılan gübrelere getirilen yasağın üretimde ciddi bir olumsuz etkisi olmadığını söyledi.

Habertürk TV’nin canlı yayınında konuşan Bakan Çelik gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İşte Çelik’in açıklamaları:

* Nitratlı gübre satış yasağı 2017’de sona erecek. 6 Haziran’dan bugüne 327 bin ton nitratlı gübre yediemine alındı

* Etiyopya’dan Sudan’a kadar Nil’in geçtiği verimli topraklarda arazi kiralama yapılacağını söyledi. İlk etapta Sudan gündemde. Birçok farklı arazilerin bu ülkelerden kiralanmasında bir sakınca yok. Bizim özel sektörümüzün oralara gidip üretim yapmasının ne mahsuru var. Muhalefetin bu konuda yaptığı eleştirileri anlamıyorum.

* Türkiye’de kiralanacak arazi konusunda durum biraz daha farklı. Bir arazinin tapusu bizde olabilir. 78 milyon insanında o topraklarda hakkı olduğunu bilerek değerlendirmeliyim. Bu toprakların tapusu bireylerde olsa da bütün bu arazilerin, atıl olanların ekilmesi ile ilgili düzenlemeler getiriyoruz.

* Çeşitli nedenlerle ekilmeyen arazileri değerlendirmek istiyoruz. Miras ya da göç nedeniyle ekilmeyen aatıl 2 milyon dönümlük arazilerin ekilmesi için düzenlemeler yapıyoruz. Gerçek emekçi kesimin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz.

* Tarımsal ürünlerle ilgili fiyat açıklamak da açıklamamak da bir politikadır. Biz çiftçilerimizi koruyacak şekilde kararlar alarak hareket ediyoruz. Mesela Trakya’daki hasadı dün ve bugün takip ediyoruz. Fiyatlarda bir düşme var. Bugün yarın burada üreticimizin aleyhine gelişen duruma yönelik bir açıklama yapabiliriz. Trakya’da çiftçinin aleyhine gelişen tüccar davranışları söz konusu fiyatı açıklayarak bunun önüne geçmek istiyoruz.

* Et fiyatları konusunda asıl olan havan varlığımızı artırmaktır. Sürekli ithalat ile et ihtiyacını karşılamaya çalışırsanız bu durum sürdürülebilir. 14 milyon olan büyükbaş, 40 milyon civarındaki küçükbaş hayvan varlığını artırmayı hedefliyoruz. Hayvancılıkta kendi kendimize yetecek bir hale getirmek istiyoruz.

* TİGEM önümüzdeki dönemde hayvan üretimi hususunda damızlık üssü haline gelecek. TİGEM’in getirdiği bu damızlık hayvanları belli sayıdaki vatandaşlarımıza 7 hayvanı bedelsiz olarak vereceğiz. Kendi hayvanımızı kendimiz üreteceğiz. Uzun dönemde artık hayvan ithalatını konuşmayan bir ülke haline gelmek istiyoruz. 1 milyon ton üreten bir ülkeyiz. Açığımız 150 bin ton civarında.. Bu eksikliği absorbe edebilecek potansiyelimiz var.  Et fiyatları konusunda spekülasyon yapanlara, yapmak isteyenlere sesleniyorum sektörü elinde tutanlar yanlış iş yapmasınlar, başlarına iş gelir.

* Sektörde tahşiş ve taklit yapan işletmeler var. Bunlara ceza verdiğinizde 15 bin lira ceza veriyorsunuz. Kazancına bakıldığında bu ceza çok küçük kalıyor. Yeni bir düzenleme yapıyoruz. Bu yıl içerisinde yasalaşacak düzenleme ile bu cezalar 10 katına kadar çıkarılacak. 5 bin 6 bin denetim uzmanımızla vatandaşların sağlıklı gıdaya erişimini temin etmek istiyoruz.

* Bakan Kılıçdaroğlu yanlış bir giriş ve ucuz bir siyaset ile Fransa’da tarımına katkıdan dolayı şovalye ünvanı aldığımız belirmişti. Bu konu sayın Mehdi Eker bakanımız zamanında verilmiş olan bir ödüldür. G20 toplantısında dünya tarımına katkı yapan ülkelerin bakanlarına verilen bir ödüldür bu. O dönemdeki çalışmalarda dünya tarımına yapılan katkının takdiridir bu madalya… Fransa tarımına yapılan katkıdan dolayı verilmiş bir ödül değildir.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]