Anasayfa / Genel / Aydın’da maden için tarım arazilerine el konacak

Aydın’da maden için tarım arazilerine el konacak

Jeotermal santralların tarım arazilerini kuşattığı Aydın’da madencilik faaliyetleri de son bulmuyor. Son olarak Boramin Maden Makine Mühendislik Ticaret Şirketi tarafından Aydın’ın Bozdoğan ilçesi Asna Mahallesi’ndeki maden ocağında kapasite artırımına gidildi. Madenin faaliyet alanını 40 kat artıran şirket, bin 111 futbol sahası büyüklüğündeki alanda maden çıkaracak. Tarım ve orman arazilerinden oluşan bölgede ayrıca 8 adet arkeolojik sit alanı ile Karadut Mezarlığı bulunuyor.

Proje bedeli 8 milyon 925 bin TL olan madenden yılda 1 milyon 200 ton cevher çıkarılacak. Patlama yöntemiyle işletilecek ocağın evlerle mesafesi sadece 30 metre bulunuyor.

Nihai ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre ocağın 101.19 hektarlık alanın bir kısmı tapulu tarım arazilerinden, 682.61 hektarlık kısmı ise ormanlık alanlardan oluşuyor. Ormanlık alanda ne kadar ağaç kesileceği belirsiz. Şirket, tapulu tarım arazileri için Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden (MAPEG) kamulaştırma talep edecek.

JES’lerle başı belada olan ve inciriyle ünlü Aydın’da tarım arazileri kurulan maden ocaklarıyla toza boğulacak. Bitkisel toprak sıyırma, patlatma, çıkarılan cevheri taşıma gibi tüm işlemlerde tsaatte toplam 221 kilogram toz meydana gelecek.

maden-icin-tarim-arazilerine-el-konacak-841338-1.

hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 20 bin lirayı aştı

Açlık sınırı Mart’ta bir önceki aya göre 1125 lira artarken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]