Anasayfa / Haberler / Artık Tarımın da Ambulansı Var..

Artık Tarımın da Ambulansı Var..

İzmir’in Kınık ilçesinde hayata geçirilen “Tarımsal Ambulans Projesi” ile laboratuvar donanımlı mobil bir araç, çiftçilere yerinde gübre ve ilaç tavsiyelerinde bulunmak üzere hizmete başladı. Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer, “Tarımsal Ambulans Projesi ilçemiz adına gayet mutlu edici bir gelişme. Kırsal kesimdeki halkımıza çok faydalı olacağı inancıyla emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Kınık’ta ‘Tarımsal Ambulans Projesi’ kapsamında mobil olarak hizmet verecek tarımsal ambulansta, uzman personel ile birlikte basit toprak tahlilleri, PH ölçümü, sulama aralığı tespiti, hasat dönemi tayini gibi konularda üreticilere yerinde ulaşacağı bildirildi. Projenin açılış ve tanıtımı için tören düzenlenirken, etkinliğe İzmir Vali Yardımcısı Hüseyin İçten, Kınık Kaymakamı Faik Oktay Sözer, Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal ve çok sayıda davetli katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, “Bu araçta çiftçimizin ihtiyacı olan hemen hemen her şey var. Aracın yeterli olmadığı noktalarda ise laboratuvarlarımız ve İl Müdürlüğümüzün imkanlarıyla çiftçilere katkı sağlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Fedai Avcı da “Ülkemizde içerik açısından ilk olan ‘Tarımsal Ambulans Projesi’nin İlçemiz tarafından gerçekleştirmiş olması mutluluk verici. Bu projenin ilçemizin tarımsal verimliliğine katkı sağlayacağını temenni ediyorum” dedi. Yaklaşık 110 bin liraya mal olan projenin finansmanının yüzde 90’ının İzmir Kalkınma Ajansı, geri kalan yüzde 10’luk kısmının da Kınık Ziraat Odası tarafından finanse edildiği bildirildi.

Tarımsal Ambulans ile, konusunda uzman ziraat mühendisi ve veteriner hekimlerden oluşan ekip, modern çağın gereksinimlerini ve tarım sektörünün yeniliklerini anında mobil ve uygulamalı olarak sahada üreticiyle buluşturacak. Kayıt, analiz, tespit ve eğitim hizmetleriyle yeni projelere de ışık tutacak olan çalışmalar, ilçenin tarımsal potansiyelinin saptanmasına da yardımcı olacak.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]